Tisková zpráva ČLnK ze dne 24. 1. 2012

Tisková zpráva ČLnK ze dne 24. 1. 2012

Česká lékárnická komora reaguje na článek uveřejněný 23. ledna na webu iDNES.cz pod názvem Pětina českých léků končí v zahraničí, Heger chce nelegální vývoz zastavit.

Praha, 24. ledna 2012 – Česká lékárnická komora (ČLnK) dlouhodobě usiluje o zamezení reexportu léčiv z České republiky a zavedení opatření směřujících k zabezpečení dostatečného množství kvalitních léčiv pro české pacienty. Striktně odmítá nepravdivá tvrzení, že lékárny „zneužívají díru v zákoně a vydělávají na vývozu léků“. Lékárny nemohou vyvážet léčiva mimo území České republiky.
Vývoz léků do zahraničí je záležitostí provozovatelů distribučních společností, nikoli lékáren. Držitelem distribučního povolení se může stát po splnění zákonných podmínek prakticky jakákoli právnická nebo fyzická osoba. Ta může být současně provozovatelem lékárny, ale i jiného zdravotnického zařízení.
Kontrolním orgánem v oblasti distribuce léčiv je Státní ústav pro kontrolu léčiv, který přímo podléhá ministerstvu zdravotnictví. Již dnes je vybaven dostatečnými pravomocemi k zamezení provádění nelegálních praktik v oblasti zacházení s léčivy. Pro zamezení nelegálního vývozu léčiv do zahraničí by mu proto stačilo důsledně využívat možností, které vyplývají z platných právních předpisů.
Česká lékárnická komora jednoznačně odmítá nepravdivé nařčení lékáren, které se s dalšími hrubě zkreslenými informacemi objevilo například v článku „Pětina českých léků končí v zahraničí, Heger chce nelegální vývoz zastavit“, zveřejněném 23. ledna 2012 na webu iDNES.cz.
Česká lékárnická komora důrazně upozorňovala na možná rizika vývozu léčiv již před vstupem České republiky do Evropské Unie. Tehdejší vedení ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv však této hrozbě nevěnovala patřičnou pozornost. V současnosti je ČLnK iniciátorem legislativních změn projednávaných v rámci připravované novely zákona o léčivech, jejichž cílem je zabezpečení dostatečného množství kvalitních léčiv pro české pacienty.

PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK: +420 734 682 233,
chudoba@lekarnici.cz
PharmDr. Stanislav Havlíček, viceprezident ČLnK: +420 724 782 632,
havlicek@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK: +420 724 340 769,
krebs@lekarnici.cz


Tisková zpráva

Sdílet článek:

Související články

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.

  • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Dnes se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR kulatý stůl na téma zásilkového výdeje léků na předpis. Česká lékárnická komora vítá snahu ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, pacientských organizací a dalších věnovat pozornost důkladné přípravě legislativního návrhu. Je především v zájmu pacientů, aby se zásilkový výdej nezavedl ve zjednodušené podobě, jež by vyhovovala pouze těm, kteří v lécích vidí jen další položku rozšiřující sortiment internetových obchodů. Česká lékárnická komora upozornila poslance a zástupce Národní asociace pacientských organizací na rizika zásilkového výdeje na předpis. Zároveň je seznámila s pravidly a opatřeními, která musí být přijata před jeho případným zavedením. Na prvním místě jako vždy zůstává zachování bezpečné a kvalitní lékárenská péče, která dosud chrání zdraví a život pacientů.

  • Výdej léků mimo lékárny může ohrozit zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varuje před snahou o jeho rozšíření

    Výdej léků mimo lékárny může ohrozit zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varuje před snahou o jeho rozšíření

    Novelou vyhlášky o registraci léčivých přípravků, platnou od 1. 1. 2024, rozšířilo Ministerstvo zdravotnictví ČR spektrum léků, které se mohou prodávat například v drogeriích či na čerpacích stanicích. Toto doplnění bylo provedeno bez vědomí České lékárnické komory. Léky patří do lékárny a jejich výdej mimo lékárny představuje pro zdraví lidí velké riziko.