
Praha, 24. ledna 2012 – Česká lékárnická komora (ČLnK) dlouhodobě usiluje o zamezení reexportu léčiv z České republiky a zavedení opatření směřujících k zabezpečení dostatečného množství kvalitních léčiv pro české pacienty. Striktně odmítá nepravdivá tvrzení, že lékárny „zneužívají díru v zákoně a vydělávají na vývozu léků“. Lékárny nemohou vyvážet léčiva mimo území České republiky.
Vývoz léků do zahraničí je záležitostí provozovatelů distribučních společností, nikoli lékáren. Držitelem distribučního povolení se může stát po splnění zákonných podmínek prakticky jakákoli právnická nebo fyzická osoba. Ta může být současně provozovatelem lékárny, ale i jiného zdravotnického zařízení.
Kontrolním orgánem v oblasti distribuce léčiv je Státní ústav pro kontrolu léčiv, který přímo podléhá ministerstvu zdravotnictví. Již dnes je vybaven dostatečnými pravomocemi k zamezení provádění nelegálních praktik v oblasti zacházení s léčivy. Pro zamezení nelegálního vývozu léčiv do zahraničí by mu proto stačilo důsledně využívat možností, které vyplývají z platných právních předpisů.
Česká lékárnická komora jednoznačně odmítá nepravdivé nařčení lékáren, které se s dalšími hrubě zkreslenými informacemi objevilo například v článku „Pětina českých léků končí v zahraničí, Heger chce nelegální vývoz zastavit“, zveřejněném 23. ledna 2012 na webu iDNES.cz.
Česká lékárnická komora důrazně upozorňovala na možná rizika vývozu léčiv již před vstupem České republiky do Evropské Unie. Tehdejší vedení ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv však této hrozbě nevěnovala patřičnou pozornost. V současnosti je ČLnK iniciátorem legislativních změn projednávaných v rámci připravované novely zákona o léčivech, jejichž cílem je zabezpečení dostatečného množství kvalitních léčiv pro české pacienty.
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK: +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
PharmDr. Stanislav Havlíček, viceprezident ČLnK: +420 724 782 632, havlicek@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK: +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz
Tisková zpráva
Související články
Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren. 47 procent pacientů má obavy z nedostatečného účinku samoléčby.
Ve čtvrtek 19. června se v lékárnách po celé České republice uskuteční tradiční Den lékáren, letos s podtitulem Samoléčba začíná v lékárně. Česká lékárnická komora (ČLnK) v rámci kampaně upozorňuje na bezpečnou a správnou samoléčbu jako běžnou součást péče o zdraví a připomíná nezastupitelnou roli farmaceutů coby odborníků, kteří pacienty samoléčbou bezpečně provedou. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 16. do 20. června v téměř 1 400 lékárnách po celé České republice.
Spolupráce lékařů a farmaceutů je klíčová pro bezpečnou léčbu pacientů, ukázal projekt Sledování lékových chyb
Projekt Sledování lékových chyb, který Česká lékárnická komora (ČLnK) spustila v polovině dubna 2025, mapuje chyby v předepisování léčiv odhalené při výdeji léčivých přípravků v lékárnách. Výsledky potvrzují zásadní roli spolupráce lékařů a farmaceutů v zajištění bezpečné léčby pacientů. Během dvou týdnů projekt odhalil více než 12 tisíc pochybení. Ačkoliv velkou část z nich představovaly chyby administrativního rázu, byly zaznamenány i závažné omyly v preskripci léků. Ty by – v případě, že by je farmaceut v lékárně nezachytil – mohly v řadě případů vést i k poškození zdraví. Potvrdila se tak nezastupitelná role farmaceutů ve zdravotnickém systému.
Lékárníci jako strážci bezpečné léčby. Díky svému vzdělání a s pomocí lékového záznamu odhalují chyby v předepisování léků
Farmaceuti mají již pět let možnost nahlížet do lékového záznamu pacientů, což výrazně přispívá k zajištění bezpečné farmakoterapie a efektivní léčby. I díky náhledu do lékového záznamu pomáhají denně odhalit rizika spojená s užíváním léků – ať už jde o nevhodné kombinace, duplicity v preskripci nebo překročení stanovených dávek. Jen za první čtvrtletí této možnosti využili téměř 4,8 milionkrát. Od ledna do března letošního roku vydali farmaceuti pacientům téměř 22 milionů elektronických receptů.