
Česká lékárnická komora varuje lékaře před využitím nabídky, která se v dopisech skrývá. Nejde totiž o nic menšího, než o nabízení úplatků ve formě slev za to, že bude lékař nutit své pacienty k návštěvě právě lékáren Dr.Max.
„Takovou nabídku nelze z mého pohledu charakterizovat jinak, než jako evidentní porušení stavovských předpisů lékárníků i lékařů. Dohoda lékárny s lékařem, aby lékař za úplatek přiměl pacienty navštívit konkrétní lékárnu, je nepřijatelná. Ani lékárník a ani lékař nemají právo kvůli svému prospěchu upřít pacientovi svobodnou volbu lékárny, kterou považuje za nejlepší. Zdaleka to přitom nemusí být právě lékárna vnucená lékařem. Všichni přitom víme, že většina pacientů si nedovolí jít proti vůli svého lékaře. Lékárník, který se podílí na směrování pacienta od lékaře do lékárny, porušuje etický kodex komory,“ říká prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba.
Součástí dopisu lékařům jsou také další výhody vyvolávající falešný dojem, že jich lze dosáhnout jen v lékárnách Dr.Max - zejména profesionální a individuální přístup k pacientům a kontinuálně edukovaný odborný personál. To je ovšem samozřejmostí v naprosté většině lékáren v České republice. Všichni lékárníci se jako členové komory povinně celoživotně vzdělávají a ke svým pacientům přistupují s odbornou péčí.
V dopise je také zmíněn tzv. běžný doplatek za určité léky v ostatních lékárnách, který je údajně vždy vyšší, než doplatek v lékárnách Dr.Max. „Ve skutečnosti však bývá situace zcela odlišná. Doplatky jsou v mnoha lékárnách na stejné nebo dokonce nižší úrovni i bez jakýchkoli věrnostních karet. Zmíněný seznam je tedy způsobilý diskreditovat v očích veřejnosti všechny ostatní lékárny jako cenově méně výhodné. Ty mohou takové jednání právem označit za klamavou reklamu,“ říká Lubomír Chudoba a dodává, „opět se ukazuje, že by měly být doplatky u léků hrazených z prostředků veřejného zdravotního pojištění stejné ve všech lékárnách, což potvrzují i opakované průzkumy mezi pacienty.“
Tisková zpráva
Související články
Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren. 47 procent pacientů má obavy z nedostatečného účinku samoléčby.
Ve čtvrtek 19. června se v lékárnách po celé České republice uskuteční tradiční Den lékáren, letos s podtitulem Samoléčba začíná v lékárně. Česká lékárnická komora (ČLnK) v rámci kampaně upozorňuje na bezpečnou a správnou samoléčbu jako běžnou součást péče o zdraví a připomíná nezastupitelnou roli farmaceutů coby odborníků, kteří pacienty samoléčbou bezpečně provedou. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 16. do 20. června v téměř 1 400 lékárnách po celé České republice.
Spolupráce lékařů a farmaceutů je klíčová pro bezpečnou léčbu pacientů, ukázal projekt Sledování lékových chyb
Projekt Sledování lékových chyb, který Česká lékárnická komora (ČLnK) spustila v polovině dubna 2025, mapuje chyby v předepisování léčiv odhalené při výdeji léčivých přípravků v lékárnách. Výsledky potvrzují zásadní roli spolupráce lékařů a farmaceutů v zajištění bezpečné léčby pacientů. Během dvou týdnů projekt odhalil více než 12 tisíc pochybení. Ačkoliv velkou část z nich představovaly chyby administrativního rázu, byly zaznamenány i závažné omyly v preskripci léků. Ty by – v případě, že by je farmaceut v lékárně nezachytil – mohly v řadě případů vést i k poškození zdraví. Potvrdila se tak nezastupitelná role farmaceutů ve zdravotnickém systému.
Lékárníci jako strážci bezpečné léčby. Díky svému vzdělání a s pomocí lékového záznamu odhalují chyby v předepisování léků
Farmaceuti mají již pět let možnost nahlížet do lékového záznamu pacientů, což výrazně přispívá k zajištění bezpečné farmakoterapie a efektivní léčby. I díky náhledu do lékového záznamu pomáhají denně odhalit rizika spojená s užíváním léků – ať už jde o nevhodné kombinace, duplicity v preskripci nebo překročení stanovených dávek. Jen za první čtvrtletí této možnosti využili téměř 4,8 milionkrát. Od ledna do března letošního roku vydali farmaceuti pacientům téměř 22 milionů elektronických receptů.