Tisková zpráva ČLnK  ze dne 9. 5. 2011 CZ

Tisková zpráva ČLnK ze dne 9. 5. 2011 CZ

Nejvyšší představitelé lékárnických organizací ze 17 evropských zemí se sejdou tento týden v Praze



V úterý 10. května bude v Praze zahájeno jednání pracovních skupin Evropského svazu lékárníků (PGEU). Jednání vyvrcholí ve čtvrtek 12. května zasedáním výkonného výboru PGEU. V průběhu tří dnů přivítá hostitelská země zastoupená prezidentem ČLnK a současně viceprezidentem PGEU Stanislavem Havlíčkem v lékárnickém domě Rozárka nejen prezidenta PGEU Heinz-Güntera Wolfa a generálního tajemníka PGEU Johna Chave, ale dalších více než 30 představitelů evropských lékárnických organizací.

Praha, 9. května 2011 – PGEU připravuje souhrnný materiál pro jedno z aktuálně řešených témat v EU, kterým je role lékárníků v systému veřejného zdraví, prevenci a samoléčení. Na podobné téma proběhne v druhé polovině července u příležitosti Maďarského předsednictví EU v Budapešti mezinárodní konference.

Téma je velmi důležité i z pohledu projednávané směrnice 2005/36/ES o uznávání profesních kvalifikací (Professional Recognition Directive), která se týká úpravy požadavků na odbornou přípravu zdravotnických profesionálů (vedle lékárníků i lékařů, zubařů, ad.). Vyjádření k této směrnici odeslala ČLnK ministerstvu zdravotnictví ČR a prostřednictvím PGEU přímo také Generálnímu ředitelství Komise pro vnitřní obchod (DG MARKT).

Ve vyjádření upozorňuje ČLnK na nedostatečnou úpravu článku 45 a žádá o jeho rozšíření tak, aby jeho znění odráželo hlavní činnosti farmaceutů a charakter služeb lékárenské péče, jak je dnes poskytována v lékárnách. Článek je nutné rozšířit o klíčovou roli lékárníků v systému dozoru nad léčivými přípravky po jejich registraci v souladu s novou směrnicí o farmakovigilanci, která má být do 2. 7. 2012 implementována do právních systémů členských zemí a výslovně uvádí klíčovou roli lékárníků v systému farmakovigilance.

Zástupci lékárnických komor budou diskutovat také o připravovaných metodách detekce padělků léčiv v prostředí lékáren. Padělky léčiv mohou vážně ohrozit zdraví a bezpečnost pacientů a jsou jednou z hrozeb, kterým chce Evropská unie předejít zavedením příslušné směrnice. Jejím účelem je účinná pomoc v zamezení vstupu falzifikátů léčiv do oficiálního distributorského řetězce.

Evropský svaz lékárníků (Pharmaceutical Group of the European Union, PGEU) je asociace reprezentující více než 400 000 lékárníků z veřejných lékáren. Členy PGEU jsou národní asociace a profesní organizace ve 32 evropských zemích. Česká lékárnická komora je členem PGEU od roku 1997. Pro více informací navštivte www.pgeu.eu.

Tisková zpráva

Sdílet článek:

Související články

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.

  • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Dnes se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR kulatý stůl na téma zásilkového výdeje léků na předpis. Česká lékárnická komora vítá snahu ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, pacientských organizací a dalších věnovat pozornost důkladné přípravě legislativního návrhu. Je především v zájmu pacientů, aby se zásilkový výdej nezavedl ve zjednodušené podobě, jež by vyhovovala pouze těm, kteří v lécích vidí jen další položku rozšiřující sortiment internetových obchodů. Česká lékárnická komora upozornila poslance a zástupce Národní asociace pacientských organizací na rizika zásilkového výdeje na předpis. Zároveň je seznámila s pravidly a opatřeními, která musí být přijata před jeho případným zavedením. Na prvním místě jako vždy zůstává zachování bezpečné a kvalitní lékárenská péče, která dosud chrání zdraví a život pacientů.

  • Výdej léků mimo lékárny může ohrozit zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varuje před snahou o jeho rozšíření

    Výdej léků mimo lékárny může ohrozit zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varuje před snahou o jeho rozšíření

    Novelou vyhlášky o registraci léčivých přípravků, platnou od 1. 1. 2024, rozšířilo Ministerstvo zdravotnictví ČR spektrum léků, které se mohou prodávat například v drogeriích či na čerpacích stanicích. Toto doplnění bylo provedeno bez vědomí České lékárnické komory. Léky patří do lékárny a jejich výdej mimo lékárny představuje pro zdraví lidí velké riziko.