Tisková zpráva PGEU: Prezidentkou PGEU pro rok 2012 byla zvolena Isabelle Adenot

Tisková zpráva PGEU: Prezidentkou PGEU pro rok 2012 byla zvolena Isabelle Adenot

Na valné hromadě PGEU v Berlíně byla do funkce prezidenta zvolena historicky první žena.


V průběhu valné hromady byla novou prezidentkou PGEU pro rok 2012 zvolena Isabelle Adenot, od roku 2009 prezidentka Francouzské lékárnické komory. Paní Adenot je již 30 let aktivní na poli francouzské i evropské farmacie. Má významný podíl na vývoji tzv. farmaceutické dokumentace a na zavedení  sdílených lékových záznamů do francouzských lékáren.
 
Letošní volba zohlednila skutečnost, že 75% všech evropských lékárníků jsou ženy. Paní Adenot je zároveň první ženou ve funkci prezidenta v dvaapadesátileté historii PGEU. Funkci převezme od stávajícího prezidenta Heinz-Günter Wolfa v lednu. Mezi priority jejího ročního mandátu patří zejména zdůraznění a posílení úlohy lékárníka pro bezpečnost pacientů v oblastech jako je farmakovigilance a ochrana před padělky léčiv. Zároveň se zaměří na průzkum služeb, které jsou v evropských zemích poskytovány veřejnosti v lékárnách.
 
Organizace a řízení zdravotnictví je plně v kompetenci národních vlád, ale evropský dohled v sektoru zdravotní péče stále vrůstá. Úloha PGEU spočívá ve formování a prezentaci společné vize 400 000 lékárníků v Evropě. Vize o  roli lékárníků v systému zdravotní péče; roli, která se od výdeje léků stále více vyvíjí směrem k vysoce specializovaným činnostem integrovaným do primární péče.“, uvedlanově zvolená  prezidentka.
 
Viceprezidenta PGEU Stanislava Havlíčka vystřídá v roce 2012 Piotr Bohater, prezident Polské dolnoslezské komory farmaceutů.

Evropský svaz lékárníků (Pharmaceutical Group of the European Union, PGEU) je asociace reprezentující více než 400 000 lékárníků z veřejných lékáren. Členy PGEU jsou národní asociace a profesní organizace ve 32 evropských zemích. Česká lékárnická komora je členem PGEU od roku 1997. Pro více informací navštivte www.pgeu.eu.


Tisková zpráva PGEU
Tisková zpráva ČLnK

Sdílet článek:

Související články

  • Konec prázdnin je ideální příležitostí k vytřídění lékárničky. Nepoužitelné léky patří pouze do lékárny

    Konec prázdnin je ideální příležitostí k vytřídění lékárničky. Nepoužitelné léky patří pouze do lékárny

    Spousta lidí se před dovolenou zásobí léky, které nakonec nespotřebuje. Než je však uloží do své domácí lékárničky, nabízí se zde všechny léky pečlivě projít a vytřídit ty nepoužitelné. Mezi ně přitom nepatří pouze ty s prošlou exspirací, ale také léky, které jsou znehodnocené tím, že zůstaly dlouho otevřené nebo byly špatně skladovány. To může být případ právě léků z dovolených.

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.