Tisková zpráva – Setkání prezidentů komor 2011

Tisková zpráva – Setkání prezidentů komor 2011

Tradiční adventní setkání představitelů profesních komor se uskutečnilo 6. 12. 2011 v sídle České lékárnické komory.
              
Vrcholní představitelé stavovské samosprávy zhodnotili rok 2011 z pohledu příslušné komory, včetně stručného přehledu legislativních změn, které byly v průběhu roku připraveny nebo schváleny. V diskusi, která následovala po úvodních sděleních, převládla dvě témata: Plýtvání státními financemi při budování agend, které v současnosti vykonávají komory zdarma a Snaha státu zavádět další regulační a dohledové prvky nad profesními samosprávami. Všichni přítomní se shodli, že jsou zmíněná opatření ze strany státu nadbytečná a vysoce neefektivní.
 
U svobodných povolání přenesl v minulosti stát část své odpovědnosti na komory, učinil z nich instituce veřejného práva a vybavil je pravomocemi dříve svěřenými výhradně státní správě. Komory vykonávají svou činnost bez jakýchkoliv nároků na státní rozpočet. Jejich představitelé jsou velmi silně znepokojeni snahou státu některé činnosti zdvojit a svěřit je státním institucím. Přímo alarmující je, že se to děje v době, kdy je snahou vlády redukovat přebujelou státní administrativu, a tím spíš, že jakákoliv taková snaha bude nutně znamenat obrovské náklady, které zbytečně ponese každý daňový poplatník.
 
Typickým příkladem plýtvání veřejnými financemi je zřizování centrálních registrů ve zdravotnictví, konkrétně registrů zdravotnických pracovníků. Veškeré informace jsou v současnosti dostupné v evidencích lékařské, lékárnické a stomatologické komory a není nutné je duplicitně budovat za veřejné peníze, kterých se ve zdravotnictví přímo zoufale nedostává.
 
 
Samosprávný dohled nad výkonem svobodných povolání vykonávají v České republice:
Česká advokátní komora
Česká komora architektů
Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě
Česká lékárnická komora
Česká lékařská komora
Česká stomatologická komora
Exekutorská komora České republiky
Komora auditorů ČR
Komora daňových poradců ČR
Komora patentových zástupců ČR
Komora veterinárních lékařů ČR
Notářská komora České republiky



Foto: ing. Vladimír Vrbovský, Časopis českých lékárníků



         

Sdílet článek:

Související články

  • Konec prázdnin je ideální příležitostí k vytřídění lékárničky. Nepoužitelné léky patří pouze do lékárny

    Konec prázdnin je ideální příležitostí k vytřídění lékárničky. Nepoužitelné léky patří pouze do lékárny

    Spousta lidí se před dovolenou zásobí léky, které nakonec nespotřebuje. Než je však uloží do své domácí lékárničky, nabízí se zde všechny léky pečlivě projít a vytřídit ty nepoužitelné. Mezi ně přitom nepatří pouze ty s prošlou exspirací, ale také léky, které jsou znehodnocené tím, že zůstaly dlouho otevřené nebo byly špatně skladovány. To může být případ právě léků z dovolených.

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.