Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?
Dle požadavků uvedených ve vyhlášce č. 92/2012 Sb., o požadavcích na minimální technické a věcné vybavení zdravotnických zařízení a kontaktních pracovišť domácí péče, je v lékárně místnost příjmu určena k příjmu dodávek, je zde také (ve většině případů)  situován druhý povinný vstup do lékárny (pro zboží a zaměstnance). Tato místnost není určena k uchovávání léčivých přípravků a zdravotnických prostředků, k tomu účelu je vyhrazen sklad, případně místnost výdeje (ve všech místnostech, kde jsou uchovávána léčiva musí být kontrolována teptota uchovávání léčiv). Z těchto důvodů, je opravdu při kontrolách SÚKL na tuto skutečnost upozorňováno s požadavkem na přesunutí registrovaných léčivých přípravků do k tomu účelu určených prostor, tj. skladu. Prostor pro uchovávání léčivých přípravků, pak musí být dle výše uvedené vyhlášky vybaven chladničkou a nepřenosnou schránou z kovu (trezorem) pro uchovávání omamných a návykových látek. Doplňky stravy a kosmetika jsou bez omezení, pokud by přišla kontrola ze SÚKL na zdravotnické prostředky mohli by mít inspektoři podobné výhrady jako u uchovávání léčiv.

Mgr. Dagmar Dubská, odborný konzultant ČLnK

Sdílet článek:

Související články

 • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

  Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

  Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

 • Náplně práce

  Náplně práce

  Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

 • IPLP s obsahem magnesia – úhrada

  IPLP s obsahem magnesia – úhrada

  Dotaz se týká úhrady IPLP magnesia a dalších minerálů. Z aktuálního opatření obecné povahy (OOP) o úhradě IPLP je to naprosto nejasné, ale z historie mé praxe mám zafixováno, že vyrobené tobolky s hořčíkem v síle 0,5 g jsou nehrazené, protože existuje nehrazená HVLP adekvátní varianta. Je to opravdu tak, že na základě aktuálního OOP čisté minerály pojišťovna hradí?