Vyjádření České lékárnické komory (ČLnK) k článku: Poláci „drancují“ české lékárny. Statisícům pacientů chybí základní léky, zveřejněném dne 10. července 2019 na blesk.cz

Vyjádření České lékárnické komory (ČLnK) k článku: Poláci „drancují“ české lékárny. Statisícům pacientů chybí základní léky, zveřejněném dne 10. července 2019 na blesk.cz

Žádní z lékárníků nemají ze svých ani okolních lékáren informaci, že by docházelo k chování byť jen připomínajícímu popisované drancování.
Praha, 11. července 2019 – Neprodleně po zveřejnění článku Poláci „drancují“ české lékárny. Statisícům pacientů chybí základní léky, oslovila ČLnK lékárníky napříč Českou republikou, aby zjistila aktuální stav, o němž zpráva informuje.
 
Žádní z lékárníků nemají ze svých ani okolních lékáren informaci, že by docházelo k chování byť jen připomínajícímu popisované drancování. „V lékárně v Havířově jsme nezaznamenali ani náznak popisovaného drancování,“ uvedl Mgr. Martin Pindur, jehož lékárna je od polských hranic vzdálená dvacet kilometrů. Zvýšenou poptávku ze strany polských pacientů nezaznamenali ani v Opavě, která leží takřka na hranicích: „Občas si polští pacienti přijdou do naší lékárny vyzvednout některý lék. Případně si zavolají v případě výpadků, ale rozhodně se nejedná o nějakou dramatickou situaci,“ komentuje situaci PharmDr. Marie Zajícová z lékárny ve Slezské nemocnici Opava. Ani v Kladském pomezí nic nenasvědčuje zvýšenému zájmu Poláků o české lékárny. „V naší dobrušské lékárně jsme neměli polského pacienta zhruba půl roku. Informoval jsem se také u kolegů z náchodských lékáren a ani tam žádný zvýšený zájem od našich sousedů nepozorují,“ komentuje aktuální situaci PharmDr. Jan Hendrych z lékárny U zlatého lva v Dobrušce.
 
„Výpadky léků jsou celoevropský problém a čelí mu také pacienti v Polsku. Nemáme však žádné informace, které by nasvědčovaly popisované invazi našich severních sousedů do českých lékáren. Titulek na webu blesk.cz vyznívá poplašně a mohl by v našich pacientech vzbudit obavu. Nic takového však není na místě, Komora oslovila několik kolegů z příhraničí a ti nepozorují nic neobvyklého,“ komentuje situaci PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK.
 
 
 
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil
28. - 29. září 1991.

 
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.