Vyjádření České lékárnické komory (ČLnK) k článku: Poláci „drancují“ české lékárny. Statisícům pacientů chybí základní léky, zveřejněném dne 10. července 2019 na blesk.cz
Žádní z lékárníků nemají ze svých ani okolních lékáren informaci, že by docházelo k chování byť jen připomínajícímu popisované drancování. „V lékárně v Havířově jsme nezaznamenali ani náznak popisovaného drancování,“ uvedl Mgr. Martin Pindur, jehož lékárna je od polských hranic vzdálená dvacet kilometrů. Zvýšenou poptávku ze strany polských pacientů nezaznamenali ani v Opavě, která leží takřka na hranicích: „Občas si polští pacienti přijdou do naší lékárny vyzvednout některý lék. Případně si zavolají v případě výpadků, ale rozhodně se nejedná o nějakou dramatickou situaci,“ komentuje situaci PharmDr. Marie Zajícová z lékárny ve Slezské nemocnici Opava. Ani v Kladském pomezí nic nenasvědčuje zvýšenému zájmu Poláků o české lékárny. „V naší dobrušské lékárně jsme neměli polského pacienta zhruba půl roku. Informoval jsem se také u kolegů z náchodských lékáren a ani tam žádný zvýšený zájem od našich sousedů nepozorují,“ komentuje aktuální situaci PharmDr. Jan Hendrych z lékárny U zlatého lva v Dobrušce.
„Výpadky léků jsou celoevropský problém a čelí mu také pacienti v Polsku. Nemáme však žádné informace, které by nasvědčovaly popisované invazi našich severních sousedů do českých lékáren. Titulek na webu blesk.cz vyznívá poplašně a mohl by v našich pacientech vzbudit obavu. Nic takového však není na místě, Komora oslovila několik kolegů z příhraničí a ti nepozorují nic neobvyklého,“ komentuje situaci PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK.
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil
28. - 29. září 1991.
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.
Související články
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.
Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků
Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.
Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků
I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.