Výpadek v dodávkách léčiva nemusí znamenat konec léčby

Výpadek v dodávkách léčiva nemusí znamenat konec léčby

Praha, 16. ledna 2012

V poslední době se v médiích objevují informace o ukončení dodávek některých léčivých přípravků do lékáren v České republice. Nemusí to však vždy znamenat, že nebudou mít pacienti k dispozici účinnou látku obsaženou v přípravku s ukončenou distribucí. Jak je to možné?
Velmi dobře to můžeme ukázat na přípravku Ganaton. Ukončení jeho dodávek do České republiky oznámil výrobce prostřednictvím médií v uplynulém týdnu. Zároveň se objevila informace, že tak nebude pro pacienty k dispozici účinná látka itoprid obsažená ve zmíněném přípravku. V současnosti jsou však na trhu dva generické, tedy terapeuticky rovnocenné přípravky se stejným obsahem itopridu. Léčba pacientů tak není v tomto konkrétním případě ohrožena.
„Situace v dodávkách některých léčiv do lékáren se velmi rychle mění, proto je pro pacienty nejlepším řešením zeptat se ve své lékárně a získat tak prostřednictvím lékárníka informaci o aktuální dostupnosti léčiv na trhu a také o možných náhradách konkrétního přípravku,“ říká Lubomír Chudoba a dodává, „lékárníci jsou na základě svého odborného posouzení schopni nejen navrhnout případnou generickou náhradu přípravku, ale také zjistit jeho aktuální dostupnost v distribuci.“ Ukončení dodávek některých přípravků na trh je spojeno právě s ukončením jejich patentové ochrany. Zpravidla jsou nahrazeny léky generickými, tedy terapeuticky plně srovnatelnými. V jejich výběru pomáhají pacientům v rámci generické substituce lékárníci, pacienti se tak nemusí obávat o zajištění své léčby.


PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK: +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz

PharmDr. Stanislav Havlíček, viceprezident ČLnK: +420 724 782 632, havlicek@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK: +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz





Sdílet článek:

Související články

  • Konec prázdnin je ideální příležitostí k vytřídění lékárničky. Nepoužitelné léky patří pouze do lékárny

    Konec prázdnin je ideální příležitostí k vytřídění lékárničky. Nepoužitelné léky patří pouze do lékárny

    Spousta lidí se před dovolenou zásobí léky, které nakonec nespotřebuje. Než je však uloží do své domácí lékárničky, nabízí se zde všechny léky pečlivě projít a vytřídit ty nepoužitelné. Mezi ně přitom nepatří pouze ty s prošlou exspirací, ale také léky, které jsou znehodnocené tím, že zůstaly dlouho otevřené nebo byly špatně skladovány. To může být případ právě léků z dovolených.

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.