Výpadek v dodávkách léčiva nemusí znamenat konec léčby

Výpadek v dodávkách léčiva nemusí znamenat konec léčby

Praha, 16. ledna 2012

V poslední době se v médiích objevují informace o ukončení dodávek některých léčivých přípravků do lékáren v České republice. Nemusí to však vždy znamenat, že nebudou mít pacienti k dispozici účinnou látku obsaženou v přípravku s ukončenou distribucí. Jak je to možné?
Velmi dobře to můžeme ukázat na přípravku Ganaton. Ukončení jeho dodávek do České republiky oznámil výrobce prostřednictvím médií v uplynulém týdnu. Zároveň se objevila informace, že tak nebude pro pacienty k dispozici účinná látka itoprid obsažená ve zmíněném přípravku. V současnosti jsou však na trhu dva generické, tedy terapeuticky rovnocenné přípravky se stejným obsahem itopridu. Léčba pacientů tak není v tomto konkrétním případě ohrožena.
„Situace v dodávkách některých léčiv do lékáren se velmi rychle mění, proto je pro pacienty nejlepším řešením zeptat se ve své lékárně a získat tak prostřednictvím lékárníka informaci o aktuální dostupnosti léčiv na trhu a také o možných náhradách konkrétního přípravku,“ říká Lubomír Chudoba a dodává, „lékárníci jsou na základě svého odborného posouzení schopni nejen navrhnout případnou generickou náhradu přípravku, ale také zjistit jeho aktuální dostupnost v distribuci.“ Ukončení dodávek některých přípravků na trh je spojeno právě s ukončením jejich patentové ochrany. Zpravidla jsou nahrazeny léky generickými, tedy terapeuticky plně srovnatelnými. V jejich výběru pomáhají pacientům v rámci generické substituce lékárníci, pacienti se tak nemusí obávat o zajištění své léčby.


PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK: +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz

PharmDr. Stanislav Havlíček, viceprezident ČLnK: +420 724 782 632, havlicek@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK: +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz





Sdílet článek:

Související články

  • Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren. 47 procent pacientů má obavy z nedostatečného účinku samoléčby.

    Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren. 47 procent pacientů má obavy z nedostatečného účinku samoléčby.

    Ve čtvrtek 19. června se v lékárnách po celé České republice uskuteční tradiční Den lékáren, letos s podtitulem Samoléčba začíná v lékárně. Česká lékárnická komora (ČLnK) v rámci kampaně upozorňuje na bezpečnou a správnou samoléčbu jako běžnou součást péče o zdraví a připomíná nezastupitelnou roli farmaceutů coby odborníků, kteří pacienty samoléčbou bezpečně provedou. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 16. do 20. června v téměř 1 400 lékárnách po celé České republice.

  • Spolupráce lékařů a farmaceutů je klíčová pro bezpečnou léčbu pacientů, ukázal projekt Sledování lékových chyb

    Spolupráce lékařů a farmaceutů je klíčová pro bezpečnou léčbu pacientů, ukázal projekt Sledování lékových chyb

    Projekt Sledování lékových chyb, který Česká lékárnická komora (ČLnK) spustila v polovině dubna 2025, mapuje chyby v předepisování léčiv odhalené při výdeji léčivých přípravků v lékárnách. Výsledky potvrzují zásadní roli spolupráce lékařů a farmaceutů v zajištění bezpečné léčby pacientů. Během dvou týdnů projekt odhalil více než 12 tisíc pochybení. Ačkoliv velkou část z nich představovaly chyby administrativního rázu, byly zaznamenány i závažné omyly v preskripci léků. Ty by – v případě, že by je farmaceut v lékárně nezachytil – mohly v řadě případů vést i k poškození zdraví. Potvrdila se tak nezastupitelná role farmaceutů ve zdravotnickém systému.

  • Lékárníci jako strážci bezpečné léčby. Díky svému vzdělání a s pomocí lékového záznamu odhalují chyby v předepisování léků

    Lékárníci jako strážci bezpečné léčby. Díky svému vzdělání a s pomocí lékového záznamu odhalují chyby v předepisování léků

    Farmaceuti mají již pět let možnost nahlížet do lékového záznamu pacientů, což výrazně přispívá k zajištění bezpečné farmakoterapie a efektivní léčby. I díky náhledu do lékového záznamu pomáhají denně odhalit rizika spojená s užíváním léků – ať už jde o nevhodné kombinace, duplicity v preskripci nebo překročení stanovených dávek. Jen za první čtvrtletí této možnosti využili téměř 4,8 milionkrát. Od ledna do března letošního roku vydali farmaceuti pacientům téměř 22 milionů elektronických receptů.