Zdravotní pojišťovny by se měly domáhat odškodnění za nevybrané poplatky

Zdravotní pojišťovny by se měly domáhat odškodnění za nevybrané poplatky

Česká lékárnická komora přivítala rozhodnutí Vrchního soudu ve sporu o proplácení regulačních poplatků krajskými úřady. Výrok soudu jednoznačně potvrdil dřívější stanovisko České lékárnické komory, když prohlásil, že proplácením regulačních poplatků kraj zvýhodňoval vybrané lékárny a omezoval konkurenceschopnost ostatních. Zároveň kraj jednal v rozporu s dobrými mravy, protože „zneužil institut darovací smlouvy pro přerozdělování veřejných prostředků“, a to bez rozumného důvodu a bez opory v zákoně.

Česká lékárnická komora nevylučuje další žaloby a finanční nároky jednotlivých provozovatelů lékáren, které byly jednáním krajů poškozeny. Za legitimní považuje nároky pouze těch lékáren, které samy vracením regulačních poplatků zákon neobcházely. „Je poněkud absurdní, když soudy přiznávají odškodnění lékárnám, které poplatky odpouštěly,“ říká Lubomír Chudoba a doplňuje, „největší a skutečné škody však utrpěly lékárny striktně dodržující zákon. Ty byly postiženy nekalou konkurencí často i v místech, kde žádné krajské lékárny nejsou. Logicky by tak měly být odškodněny v první řadě. Bude rozhodně zajímavé sledovat, jak se k rozhodnutí soudu postaví zdravotní pojišťovny, které za překročení ochranných limitů vracely pacientům finanční hotovost, včetně regulačních poplatků, které pacienti fakticky nikdy nezaplatili.“

Česká lékárnická komora považuje za nepřijatelné a v rozporu s dobrými mravy, aby soudy stanovená finanční plnění byla uhrazena opět z veřejných prostředků krajských rozpočtů. Odpovědnost za špatné rozhodnutí by měli převzít všichni krajští zastupitelé, kteří hlasovali pro nezákonné proplácení regulačních poplatků.


PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK
PharmDr. Stanislav Havlíček, viceprezident ČLnK

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK


Tisková zpráva


Sdílet článek:

Související články

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.

  • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Dnes se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR kulatý stůl na téma zásilkového výdeje léků na předpis. Česká lékárnická komora vítá snahu ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, pacientských organizací a dalších věnovat pozornost důkladné přípravě legislativního návrhu. Je především v zájmu pacientů, aby se zásilkový výdej nezavedl ve zjednodušené podobě, jež by vyhovovala pouze těm, kteří v lécích vidí jen další položku rozšiřující sortiment internetových obchodů. Česká lékárnická komora upozornila poslance a zástupce Národní asociace pacientských organizací na rizika zásilkového výdeje na předpis. Zároveň je seznámila s pravidly a opatřeními, která musí být přijata před jeho případným zavedením. Na prvním místě jako vždy zůstává zachování bezpečné a kvalitní lékárenská péče, která dosud chrání zdraví a život pacientů.

  • Výdej léků mimo lékárny může ohrozit zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varuje před snahou o jeho rozšíření

    Výdej léků mimo lékárny může ohrozit zdraví pacientů. Česká lékárnická komora varuje před snahou o jeho rozšíření

    Novelou vyhlášky o registraci léčivých přípravků, platnou od 1. 1. 2024, rozšířilo Ministerstvo zdravotnictví ČR spektrum léků, které se mohou prodávat například v drogeriích či na čerpacích stanicích. Toto doplnění bylo provedeno bez vědomí České lékárnické komory. Léky patří do lékárny a jejich výdej mimo lékárny představuje pro zdraví lidí velké riziko.