Zdravotní pojišťovny by se měly domáhat odškodnění za nevybrané poplatky

Zdravotní pojišťovny by se měly domáhat odškodnění za nevybrané poplatky

Česká lékárnická komora přivítala rozhodnutí Vrchního soudu ve sporu o proplácení regulačních poplatků krajskými úřady. Výrok soudu jednoznačně potvrdil dřívější stanovisko České lékárnické komory, když prohlásil, že proplácením regulačních poplatků kraj zvýhodňoval vybrané lékárny a omezoval konkurenceschopnost ostatních. Zároveň kraj jednal v rozporu s dobrými mravy, protože „zneužil institut darovací smlouvy pro přerozdělování veřejných prostředků“, a to bez rozumného důvodu a bez opory v zákoně.

Česká lékárnická komora nevylučuje další žaloby a finanční nároky jednotlivých provozovatelů lékáren, které byly jednáním krajů poškozeny. Za legitimní považuje nároky pouze těch lékáren, které samy vracením regulačních poplatků zákon neobcházely. „Je poněkud absurdní, když soudy přiznávají odškodnění lékárnám, které poplatky odpouštěly,“ říká Lubomír Chudoba a doplňuje, „největší a skutečné škody však utrpěly lékárny striktně dodržující zákon. Ty byly postiženy nekalou konkurencí často i v místech, kde žádné krajské lékárny nejsou. Logicky by tak měly být odškodněny v první řadě. Bude rozhodně zajímavé sledovat, jak se k rozhodnutí soudu postaví zdravotní pojišťovny, které za překročení ochranných limitů vracely pacientům finanční hotovost, včetně regulačních poplatků, které pacienti fakticky nikdy nezaplatili.“

Česká lékárnická komora považuje za nepřijatelné a v rozporu s dobrými mravy, aby soudy stanovená finanční plnění byla uhrazena opět z veřejných prostředků krajských rozpočtů. Odpovědnost za špatné rozhodnutí by měli převzít všichni krajští zastupitelé, kteří hlasovali pro nezákonné proplácení regulačních poplatků.


PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK
PharmDr. Stanislav Havlíček, viceprezident ČLnK

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK


Tisková zpráva


Sdílet článek:

Související články

  • Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren. 47 procent pacientů má obavy z nedostatečného účinku samoléčby.

    Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren. 47 procent pacientů má obavy z nedostatečného účinku samoléčby.

    Ve čtvrtek 19. června se v lékárnách po celé České republice uskuteční tradiční Den lékáren, letos s podtitulem Samoléčba začíná v lékárně. Česká lékárnická komora (ČLnK) v rámci kampaně upozorňuje na bezpečnou a správnou samoléčbu jako běžnou součást péče o zdraví a připomíná nezastupitelnou roli farmaceutů coby odborníků, kteří pacienty samoléčbou bezpečně provedou. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 16. do 20. června v téměř 1 400 lékárnách po celé České republice.

  • Spolupráce lékařů a farmaceutů je klíčová pro bezpečnou léčbu pacientů, ukázal projekt Sledování lékových chyb

    Spolupráce lékařů a farmaceutů je klíčová pro bezpečnou léčbu pacientů, ukázal projekt Sledování lékových chyb

    Projekt Sledování lékových chyb, který Česká lékárnická komora (ČLnK) spustila v polovině dubna 2025, mapuje chyby v předepisování léčiv odhalené při výdeji léčivých přípravků v lékárnách. Výsledky potvrzují zásadní roli spolupráce lékařů a farmaceutů v zajištění bezpečné léčby pacientů. Během dvou týdnů projekt odhalil více než 12 tisíc pochybení. Ačkoliv velkou část z nich představovaly chyby administrativního rázu, byly zaznamenány i závažné omyly v preskripci léků. Ty by – v případě, že by je farmaceut v lékárně nezachytil – mohly v řadě případů vést i k poškození zdraví. Potvrdila se tak nezastupitelná role farmaceutů ve zdravotnickém systému.

  • Lékárníci jako strážci bezpečné léčby. Díky svému vzdělání a s pomocí lékového záznamu odhalují chyby v předepisování léků

    Lékárníci jako strážci bezpečné léčby. Díky svému vzdělání a s pomocí lékového záznamu odhalují chyby v předepisování léků

    Farmaceuti mají již pět let možnost nahlížet do lékového záznamu pacientů, což výrazně přispívá k zajištění bezpečné farmakoterapie a efektivní léčby. I díky náhledu do lékového záznamu pomáhají denně odhalit rizika spojená s užíváním léků – ať už jde o nevhodné kombinace, duplicity v preskripci nebo překročení stanovených dávek. Jen za první čtvrtletí této možnosti využili téměř 4,8 milionkrát. Od ledna do března letošního roku vydali farmaceuti pacientům téměř 22 milionů elektronických receptů.