Zvládněte vánoční svátky bez zbytečných zdravotních komplikací. Lékárníci poradí, jak se vyhnout zažívacím problémům i chybám v užívání předepsaných léků

Zvládněte vánoční svátky bez zbytečných zdravotních komplikací. Lékárníci poradí, jak se vyhnout zažívacím problémům i chybám v užívání předepsaných léků

Vánoce jsou považovány za období klidu a pohody, přesto během nich hrozí některé zdravotní problémy více než v jiných částech roku. Nejen nadměrná konzumace jídla a alkoholu zvyšuje výskyt trávicích obtíží, chroničtí pacienti také zapomínají díky nevšednímu režimu užívat předepsané léky. Při zvýšené konzumaci alkoholu a vánočních pokrmů je zásadní střídmost, kterou by měl provázet dostatek pohybové aktivity. V domácí lékárničce by nemělo chybět živočišné uhlí a pacienti užívající své léky dlouhodobě, by si s předstihem měli naplánovat návštěvu své lékárny.
            Praha, 20. prosince 2018 – Vánoční svátky tráví většina pacientů výrazně odlišným způsobem než běžné dny v průběhu roku. Z toho důvodu dochází k situacím, které mohou výrazně ovlivnit průběh léčby nebo přivodit zdravotní potíže. „Během vánočních svátků se někteří pacienti častěji dopouštějí chyb v užívání předepsané medikace. Protože mají narušený standardní denní režim, občas na užití léku zcela zapomenou nebo jej užijí později a s nevhodnou stravou. Na letošní svátky připadá i více dnů, kdy bude většina lékáren zavřených. Je nutné si tak včas zkontrolovat, zda u sebe máme dostatečné množství léčiv na celé období konce roku,“ komentuje vánoční „prohřešky“ PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK.
 
Období pohádek, bilancování i zažívacích obtíží
            Závěr roku je často spjat s konzumací svátečních jídel, která jsou zpravidla tučnější a těžší na trávení. U části populace se pak tyto dny stávají doslova obdobím přejídání, což ve spojení s alkoholem a nižší pohybovou aktivitou zvyšuje pravděpodobnost výskytu zažívacích potíží. „V případě trávicích potíží je vhodné mít v první řadě k dispozici živočišné neboli aktivní uhlí. Proti nadýmání poslouží simetikon, pokud je spojeno s těžkým trávením, mohou pomoci trávicí enzymy,“ doporučuje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK s tím, že u některých pacientů se v průběhu Vánoc objevují také potíže se žlučníkem, na které lze využít kapky se směsí bylinných výtažků nebo tobolky s obsahem fenipentolu. „Také v tomto případě je nejlepším přístupem prevence - vychutnávat vánoční pokrmy a cukroví střídmě a každý den zařadit nějaký pohyb, třeba svižnější procházku,“ dodává Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
 
 
Plánujte a buďte připraveni
            Zimní dovolené na horách společně s četnými návštěvami příbuzných a známých představují výrazný zásah do běžného režimu pacienta a nedodržování medikace. „Zanedbání může vzniknout úplně nevinně, například když jde pacient na rodinný oběd a léky, které užívá po jídle, si s sebou zapomene vzít. V horším případě si je s sebou zapomene vzít na delší pobyt na horách nebo mu během svátečních dnů dojdou a nebude mít možnost opatřit si nové,“ upozorňuje na možná úskalí Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK a dodává: „Aby na obdobné situace nedošlo, je vhodné plánovat, mít v zásobě dostatečný počet léků a připravit si správné dávkování dopředu, například do týdenního dávkovače. V dnešní době je také vhodné využít například připomínky v chytrých telefonech, aby člověk nezapomněl, že si má vzít léky s sebou.“
 
Jak se vypořádat s kocovinou poradí i pacientský web lekarnickekapky.cz
 
         Další praktické rady, které se budou hodit nejen během vánočních svátků a bujarých oslav v závěru roku naleznete také na pacientském webu  www.lekarnickekapky.cz. Web obsahuje například článek věnovaný radám týkající se užívání léků a jejich vlivu na řízení, nebo článek o tom, co můžeme pro naše tělo skutečně udělat, aby mohlo alkohol odbourat a proč rozhodně neužívat léky s paracetamolem.
 
Tisková zpráva ke stažení v PDF  
 
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
 
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.