Česká lékárnická komora vyzvala ministra Němečka k řešení propadu příjmů veřejných lékáren

Česká lékárnická komora vyzvala ministra Němečka k řešení propadu příjmů veřejných lékáren

Delegáti XXVI. sjezdu České lékárnické komory žádají rychlé řešení několikaletého propadu příjmů veřejných lékáren a zavedení kombinovaného odměňování. Současně žádají zajištění dostupnosti všech léčiv pro české pacienty ve všech lékárnách.



Praha, 6. listopadu 2016 – Ve dnech 4.- 5. listopadu 2016 se uskutečnil v Institutu pro veřejnou správu v Benešově XXVI. sjezd delegátů České lékárnické komory. Hlavními body programu bylo prosazení řešení ohrožené dostupnosti lékárenské péče pro všechny občany  a dostupnosti léků v ČR. „Za poslední tři roky došlo k propadu příjmu lékárenské péče, který se nejvýrazněji dotkl především venkovských lékáren. Proto potřebujeme okamžité řešení, které zastaví trend jejich zániku a snižování dostupnosti lékárenské péče v malých městech," uvedl prezident Lubomír Chudoba.
 
Segment veřejného lékárenství zaznamenává v posledních třech letech, po předchozím období stagnace, výrazný propad příjmů od pojišťoven ve výši přibližně 5 miliard korun. Česká lékárnická komora přišla s návrhem na kombinované odměňování lékárenské péče, které je standardní v ostatních zemích Evropské unie.  „Námi navržený model kombinovaného odměňování zajišťuje výrazně stabilnější financování lékárenské péče a zřetelněji odděluje náklady na léky, které vykazují významný nárůst zejména v nemocnicích,“ vysvětluje prezident ČLnK a doplňuje, „ministerstvo ani pojišťovny nemohou řešit tento nárůst na úkor zaměstnanců lékáren a dostupnosti jejich péče, kterou každý den potřebují statisíce pacientů. Léky musí být dostupné v každé lékárně včas a za srovnatelných podmínek ve výši doplatku," dodává Chudoba.
 
Lékárníci vyjádřili svou připravenost k jednání a vyzývají ministra Němečka i zdravotní pojišťovny k další spolupráci na zavedení nového systému odměňování lékárenské péče a tvorbě pravidel vzniku sítě lékáren.
 
Celé usnesení XXVI. sjezdu delegátů České lékárnické komory najdete zde.
 

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.