Zpracování urey do mastí

Zpracování urey do mastí

Dobrý den, mám dotaz na zpracování urey do mastí. Dříve se ve škole učilo, že se má rozpouštět ve vodě, dnes se spíše suspenduje do masťového základu. Je to tak? Je nějaký poměr urey vůči masťovému základu, kdy se urea zpracovává prvním způsobem a kdy druhým? Děkuji za odpověď. L.R.


Zapracování močoviny do polotuhých základů záleží na koncentraci močoviny, přítomnosti dalších látek a typu základu, do kterého má být zapracována. Koncentrace močoviny do cca 20 % se do emulgujících a emulzních oleomastí a oleokrémů zapracuje jako roztok, tedy se rozpouští ve vodě. Problémem je však její stabilita, proto je potřeba přípravek stabilizovat, např. mléčnanovým pufrem. Mléčnanový tlumivý roztok se skládá z kyseliny mléčné a 50% roztoku mléčnanu sodného, který bude, věřím, v brzké době k dispozici i na našem trhu. Bez stabilizace dochází postupně k rozkladu močoviny, v Syndermanu však během jednoměsíční doby použitelnosti není, při koncentraci močoviny 5-10 %, příliš výrazný. Do hydrokrémů (Ambiderman, neoaq. krém) se zapracuje přímým rozpuštěním v daném základu, bez přídavku další vody. Stabilita v obou základech je při koncentraci močoviny 5-10 % po dobu 1 měsíce vyhovující. Vyšší koncentrace močoviny, především 40 %, které slouží k bezbolestné ablaci nehtové ploténky postižené mykózou, se zásadně suspendují. Nejlepším základem je Synderman. Cutilan, Ambiderman, bezvodý neoaquasorb ani neoaquasorbový krém se pro tuto 40% koncentraci nehodí, jsou přímo nevhodné. Při přípravě se tedy močovina velmi jemně rozdrobní, za přídavku malého množství tekutého parafínu se rozetře a po částech se přidává Synderman. Stabilizace není třeba, jelikož je močovina suspendována. Přípravek je nutno aplikovat na nehtové ploténky zásadně pod okluzivním obvazem. Doplním, že močovina se zapracovává vždy za studena (týká se především vodných roztoků).
Výše uvedené se týká případů, kdy se zapracovává močovina samostatně. Jsou-li přítomná další léčiva, je nutná obezřetnost, aby nedošlo vznikem nevyhovujícího pH působením jiných látek k rozkladu močoviny. Mám na mysli především kyselinu salicylovou, se kterou je možno zapracovat močovinu výhradně do bezvodých základů a obě látky je nutno suspendovat, tedy nerozpouštět. 
Pro více informací odkazuji na článek publikovaný např. v časopise Praktické lékárenství, 2007, č. 4 (Močovina-vlastnosti, použití a praktické zapracování  do topických polotuhých základů), který se zapracováním močoviny zabývá detailněji a tazatel v něm nalezne odpovědi na své případné doplňující dotazy. Full text je zdarma dostupný i na internetu.

PharmDr. Zbyněk Sklenář, Ph.D.

 

 

 

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?