Přeji hezký den a chtěla bych se zeptat,předepíše-li lékař např. Persteril 0,1%- vychází se z koncentrace PERSTERILU(syn.Acid.peraceticum) 35% nebo se považuje PERSTERIL jako HVLP za 100%???? Platí 7denní expirace i pro velmi zředěné roztoky,tak jak je uvedeno v ČL ??? Děkuji za odpověď, dr Raisová.

 

Dobrá a často diskutovaná otázka. Obecně řečeno, rozdíl je, zda se uvažuje dezinfekční přípravek nebo účinná látka. Máme tedy PERSTERIL, jakožto přípravek a kyselinu peroctovou jako účinnou látku. Tedy co s tím. V Tabulkách pro lékárníky (Solich, Dofková) jsou uvedeny výpočty, kde se přípravek s obsahem 36% kyseliny peroctové bere jako základní 100% PERSTERIL (při aktuálním nižším obsahu kys. peroctové v přípravku uvedeného na etiketě se množství PERSTERILU adekvátně přepočítá). Tedy máme-li připravit 1000 g 0,1% roztok PERSTERILU, navážíme 1,0 g "koncentrovaného" PERSTERILU obsahující 36 % kyseliny peroctové. Platila a zřejmě stále platí zásada, že "koncentrované" přípravky, určené k dezinfekci, se berou jako 100%, bez ohledu na obsah účinné látky.
Chápu, že někomu to po "chemické stránce" příliš nesedí, ale přijměme to jako fakt, v opačném případě by se ředění dezinfekčních roztoků stalo příliš složité. Jiná sitiace by nastala, kdybychom měli připravit 100 g 0,1% roztoku kyseliny peroctové. Pak by, dle mého názoru, mělo dojít k přepočtu dle klasických výpočtů a navážit cca 0,28 g 36% kyseliny peroctové a doplnit čištěnou vodou do 100,0 g. S tímto se však v praxi nesetkáváme a tohoto postupu tedy nepoužíváme, jelikož jsou požadavky na ředěný PERSTERIL, jakožto přípravek určený k desinfekci (nižší koncentrace též možno jako antiseptika).
K dotazu týkající se použitelnosti zředěných roztoků PERSTERILU a "platnosti" uvedených 7 dnů dle ČL:  Lékopis hovoří o roztocích "vhodně zředěných", pod čímž si lze představit cokoliv. Není mi znám žádný předpis, který by použitelnost ředěných roztoků PERSTERILU nějak přesněji upravoval. Nemáme-li nic takového, držme se toho, co je uvedeno v lékopise. Je to však forma doporučení, což znamená, že jestliže vy budete mít k dispozici stabilitní studii prokazující, že např. 0,5% roztok PERSTERILU je stabilní po dobu 1 měsíce, pak můžete, na základě výsledků dané studie, tuto použitelnost uvádět na etiketě. Připojím poznatky z vlastní zkušenosti: Na roztoky PERSTERILU v koncentracích 0,2 %-0,5 % jsme dávali použitelnost 7 dní, při uchovávání v chladničce, na roztoky, které byly dále používány k ředění (5%, 10%) pak použitelnost 14 dní, při uchovávání v chladničce nebo v chladu. Čím je tedy roztok PERSTERILU zředěnější, tím je pochopitelně více nestabilní. Proto bych na nízké koncentrace, zmíněné výše, použitelnost delší než 7 dní nedával.
PharmDr. Zbyněk Sklenář, Ph.D.

 

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?