Jaké je složení a postup při přípravě chininové masti dříve používané k léčbě popraskaných ústních koutků?

 

Žádné "oficiální" složení neexistuje. Na opary se používala mast s obsahem 1-5 % chininu a  oxidu zinečnatého, spánembohem se může dát i na popraskané koutky. 
Případně lze použít chinin samotný do emulgujícího oleozákladu. Setkal jsem se s recepty, které obsahovaly 0,8-2 % chloridu chininia v základu obsahujícím 20 % lanolínu a žlutou vazelínu (případně jen synderman). Chinin by se měl jemně rozetřít a připravit tak mast suspenzní.
PharmDr. Zbyněk Sklenář, Ph.D.

 

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?