Ukončení pracovního poměru na MD

Ukončení pracovního poměru na MD

Provozovali jsme s manželkou (oba lékárníci) dvě lékárny ve sdružení dvou FO. Před dvěma lety jsme podnikání změnili na s.r.o. Většina zaměstnanců souhlasila a my jsme je vzali do zaměst.poměru do nově vzniklé s.r.o. "Fyzické osoby" chceme zcela zrušit. Pouze dvě zaměstnankyně byly a stále jsou na mateřské dovolené. Nyní už jsou nadbytečné a chceme s nimi ukončit prac.poměr. Můžeme si to dovolit, když jsou na mateřské dovolené


Aby bylo možné na Vaši otázku odpovědět, je nutné nejdříve popsat, jakým způsobem zřejmě vnímáte změnu pracovněprávních vztahů v souvislosti se změnou formy Vašeho podnikání.

    Z Vaší otázky plyne, že po změně podnikání z fyzických osob na společnost s ručením omezeným byly dále provozovány dvě lékárny. S dosavadními zaměstnanci byly s jejich souhlasem uzavřeny nové pracovní smlouvy ("my jsme je vzali do zaměst. poměru do nově vzniklé s.r.o."). Podnikání fyzických osob nebylo dosud ukončeno, a zřejmě se chystáte je ukončit nyní. Zároveň máte představu, že dvě zaměstnankyně, které byly v době změny na mateřské (rodičovské ?) dovolené, z níž se dosud nevrátily jsou stále zaměstnankyněmi fyzických osob. Jako takové jsou při skončení podnikání fyzických osob nadbytečné. 

    Pokud situaci skutečně vnímáte výše uvedeným způsobem, vnímáte ji chybně.

    Při změně formy Vašeho podnikání před dvěma lety totiž došlo pravděpodobně k převodu zaměstnavatele nebo přinejmenším k převodu úkolů nebo činnosti zaměstnavatele fyzické osoby na zaměstnavatele s.r.o. V takovém případě podle § 249 odst. 2 tehdy účinného zákoníku práce došlo k tzv. přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů. To znamená, že všichni zaměstnanci lékárny se stali bez dalšího zaměstnanci společnosti s ručením omezeným. Nebylo ani nutné kvůli změně zaměstnavatele uzavírat nové pracovní smlouvy. Pokud nové smlouvy uzavřeny byly, nejedná se o chybu, ale o nadbytečnost, díky níž byly zrušeny staré a založeny nové pracovní poměry.

    Jestliže s některými zaměstnanci nové pracovní smlouvy uzavřeny nebyly, neznamená to, že se nestali zaměstnanci nového zaměstnavatele (s.r.o. provozujícího jejich lékárnu). A to je případ zmiňovaných zaměstnankyň na rodičovské dovolené. Z tohoto důvodu je nemohou za své zaměstnance považovat původní zaměstnavatelé-fyzické osoby. Nemohou jim tedy dávat ani výpověď, a úvahy o oprávněnosti výpovědního důvodu jsou proto bezpředmětné.

    V situaci, v níž jsou zaměstnankyně zaměstnané u společnosti s ručením omezeným, pak nelze dát výpověď z důvodu nadbytečnosti (§ 52 písm. c) z.p.), protože v době rodičovské dovolené platí zákaz výpovědi podle § 53 odst. 1 písm. d) zákoníku práce.

Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík, právní poradce ČLK

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?