Rp. na opakovaný výdej léků

Rp. na opakovaný výdej léků

V podzimním čísle časopisu VZP Svět pojištěnce jsem se v rubrice poradna dočetla cituji : " Recept na opakovaný výdej léku má platnost nejdéle 6 měsíců počínaje dnem vystavení. Lékař musí na receptu uvést datum vystavení a kolikrát lze výdej opakovat. Lékárník vyznačí každý výdej razítkem. Pozor na "opakovací " předpis nelze uplatňovat úhradu u zdravotní pojišťovny a pacient si tedy předepsané přípravky hradí sám. DŮVODEM JE, ŽE TENTO RECEPT VRACÍ LÉKÁRNA PACIENTOVI A NEMŮŽE JEJ TEDY VYÚČTOVAT POJIŠŤOVNĚ (ORIGINÁL RECEPTU MUSÍ VŽDY PŘILOŽIT K FAKTUŘE). Je to, co tady je napsáno pravda, či omyl? Nelze přece, aby v lékárně či na pojišťovně nebyl uložen recept na lék vydaný bez úhrady ZP, zvláště pokud by se to týkalo např. Alnagonu nebo jiných léků s návykovým potenciálem?!

 

Odpověď bych rozdělil na 2 části:

1. je třeba připomenout, že opakovací recept nelze vystavit (a ani jako opakovací vydávat !) na léčivé přípravky s obsahem návykových látek - tj. nesmí být opakovací recept na Alnagon apod. - tím je zodpovězena poslední část (a asi hlavní) Vašeho dotazu.

2. náš právní názor je, že opakovací recept i v současném znění předpisů je možné použít i pro opakovaný výdej na účet ZP, což bylo již deklarováno zde v otázkách a odpovědích, stejně tak na poradě předsedů OSL.. (pro vyúčtování se používá výpis). Zde, jak se zdá, se v názorech s VZP lišíme, bude tedy předmětem projednání s VZP. Do nové vyhlášky o předepisování se již tento princip navrhuje zcela jednoznačně a tedy nezpochybnitelně.

Mgr. Jiří Kotlář

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?