Dobrý deň, som odborná zástupkyňa výdejny léčivých přípravků, ktorá sa bude tento rok meniť na lékárnu základního typu, pracujem na plný úvazek, zatiaľ som tu bez magistry a laborantky.Chodí mi vypomáhať asi mesiac jedna magistra, ale len na 8 hodín v týždni(niekedy 4 a niekedy 12 hod-na dohodu). Provozovatel lékárny uvažuje prijať do pracovného pomeru v červenci magistru farmacie- tohtoročnú absolventku. Zaujímalo by ma, za akú dlhú dobu može byť absolventka v lekárni sama bez mojej prítomnosti, čo robiť v prípade mojej choroby alebo dovolenky, má sa výdejna na túto dobu zavrieť? Myslím si, že ustanoviť ju ako moju zástupkyňu nemožem, keď nemá 36 mesiacov praxe v lekárni,teda nie je odborne sposobilá, takže može pracovat jedine za mojej prítomnosti alebo magistry so špecializovanou sposobilosťou. Děkuji za odpoveď. Mgr. Zrníková


Podle ust. § 9 odst. 2 zákona č. 160/1992 Sb., o zdravotní péči v nestátních zdravotnických zařízeních, musí mít provozovatel nestátního zdravotnického zařízení vč. lékáren, kterým je právnická osoba nebo fyzická osoba bez nezbytné odborné či zdravotní způsobilosti odpovídající druhu a rozsahu poskytované zdravotní péče, odborného zástupce s potřebnou odbornou a zdravotní způsobilostí. Odborný zástupce musí být v pracovním poměru nebo v obdobném pracovněprávním vztahu k provozovateli nestátního zdravotnického zařízení, pokud není společníkem obchodní společnosti, která je provozovatelem, a odpovídá za odborné vedení nestátního zdravotnického zařízení.
Podle ust. § 79 odst. 6 zákona č. 378/2007, o léčivech, je provozovatel lékárny tedy i lékárny základního typu povinen mít ustanovenu nejméně jednu osobu jako tzv. vedoucího lékárníka se vzděláním v akreditovaném zdravotnickém magisterském studijním programu farmacie a se specializovanou způsobilostí pro výkon povolání farmaceuta. Tato osoba je odpovědná za to, že činnost lékárny odpovídá zákonu č. 378/2007 Sb., o léčivech, a že technologické postupy přípravy zajišťují jakost, účinnost a bezpečnost připravovaných léčivých přípravků. Vedoucím lékárníkem může být i provozovatel lékárny a nesplňuje-li stanovené podmínky, bude zastávat funkci vedoucího lékárníka ustanovený odborný zástupce. V lékárně po dobu jejího provozu musí být vždy přítomen vedoucí lékárník nebo jím pověřený farmaceut.
Z ust. § 10 odst. 1 zákona č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, ve znění účinném od 1. 7. 2008 se odborná způsobilost k výkonu povolání farmaceuta získává absolvováním
a) nejméně pětiletého prezenčního studia v akreditovaném zdravotnickém magisterském studijním programu farmacie obsahujícím teoretickou a praktickou výuku, z toho nejméně 6 měsíců praxe v lékárně, nebo
b) studia v akreditovaném studijním programu farmacie, pokud byl zahájen nejpozději v akademickém roce 2003/2004.
Podle odst. 2 téhož ustanovení po získání odborné způsobilosti podle odstavce 1 může farmaceut samostatně vykonávat činnost při přípravě lékových forem léčivých přípravků, při kontrole léčiv v lékárně a v laboratoři pro kontrolu léčiv, při přípravě, kontrole, skladování a výdeji léčiv v lékárnách a v lůžkových zdravotnických zařízeních a při poskytování odborných informací o léčivech, včetně informací o prevenci onemocnění a informací o podpoře zdraví, a při výdeji, kontrole a uchovávání zdravotnických prostředků.
Získání specializované způsobilosti je pak podle § 11 podmínkou pro samostatný výkon činnosti při vedení lékárny podle zvláštních právních předpisů a při přípravě zvlášť náročných lékových forem.
Pokud Vaše nová spolupracovnice bude odborně způsobilá ve výše uvedeném smyslu, pak bude způsobilá i k tomu, aby plnila funkci tzv. pověřeného farmaceuta podle zákona o léčivech po přiměřenou dobu Vaší nepřítomnosti. Za přiměřenou nepřítomnost lze přitom považovat například Vaši dovolenou nebo krátkodobou pracovní neschopnost. 
Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík, právní poradce ČLK

 

 

 

 

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?