Studovala jsem mimo EU, kde jsem udělala atestaci. Druhým rokem pracuji jako lékárník-asistent. 1)Musím i tady dělat atestaci? 2)Pokud ano, jak mám postupovat?


ad1) Jestliže nemáte český nebo československý (nebo slovenský z let 1993 - 2003), akademický nebo specializační diplom, potřebujete vždy osvědčení MZČR o uznání odborné nebo specializované způsobilosti farmaceuta (pokud chcete pracovat ve zdravotnictví).

Pokud máte akademický diplom vydaný nečlenským státem EU (výjimku mohou mít sovětské, NDR, jugoslávské a československé, ale jen pro dnešní občany EU a s praxí na dnešním území EU např. Lotyšsko, Litva, Estonsko.....), pak jste pravděpodobně měla složit aprobační zkoušku. Pokud jste začala pracovat před rokem 1993, může být povinnost aprobační zkoušky sporná, ale měla jste mít alespoň nostrifikaci Vašeho diplomu.

Z výše uvedeného plyne, že je sporné, jestli můžete pracovat aspoň jako lékárník - asistent. Ze zahraničních farmaceutických specializací se v ČR běžně uznávají jen slovenské, ale na druhé straně cizí státní příslušníci, občané členských států EU, za určitých okolností "atestaci" nepotřebují.

V každém případě ale platí věta první. Tedy, že o tom, jestli jste nebo nejste odborně/specializovaně způsobilá Vám vydá osvědčení MZČR a to také rozhoduje ve sporných případech. Teprve po obdržení osvědčení můžete začít pracovat ve zdravotnictví. Telefon na MZČR je 224971111 a uznáváním odbornosti se zabývá "uznávací jednotka".


ad 2) Tzv. "atestaci" - správně "specializovanou způsobilost" získáte, jako každý jiný, úspěšným ukončením specializačního vzdělávání v příslušném oboru specializačního vzdělávání. Žádost o zařazení do oboru specializačního vzdělávání podává uchazeč ministerstvu. Součástí žádosti jsou úředně ověřené kopie dokladů o získané odborné způsobilosti, popřípadě o získané specializované způsobilosti. Pokud jste cizí státní příslušník přikložíte k žádosti rozhodnutí ministerstva o uznání způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání na území České republiky. Pro vedení lékárny je nejjednodušším oborem specializačního vzdělávání veřejné lékárenství, které je čtyřleté. Přesný popis vzdělávacích programů najdete na
www.mzcr.cz .

PharmDr. Vladimír Gondek

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?