Den lékáren 2013 – Dovolená a ochrana před slunečním zářením

Den lékáren 2013 – Dovolená a ochrana před slunečním zářením

Tisková zpráva ze dne 18. 6. 2013





Ve čtvrtek 20. června 2013 se uskuteční tradiční akce českých lékárníků - Den lékáren. Letošní patnáctý ročník s názvem Dovolená a ochrana před slunečním zářením je věnován především rizikům spojeným s opalováním a pobytem na slunci.

Pobyt na slunci je spojen nejen s příjemnými zážitky, ale také s některými riziky. Asi nejznámější z nich je spojeno s nadměrným pobytem na slunci a "spálením" pokožky. To může být doprovázeno dalšími příznaky, jako jsou zvýšená teplota, bolest a otok. Tyto reakce zpravidla pominou za krátkou dobu, z dlouhodobého hlediska je však zvýšeno riziko vzniku kožního nádoru – melanomu. A proto je tak důležitá správná ochrana před UV zářením. Tu je nezbytné správně používat s ohledem na intenzitu slunečního záření, délku expozice a kožní fototyp. Ten je určován v závislosti na reakci naší pokožky na sluneční záření. Podle kožního fototypu je pak stanoven doporučený SPF (ochranný faktor) přípravků a délka pobytu na slunci. Během Dne lékáren si můžete tento fototyp nechat v přihlášených lékárnách, které najdete na webu zde, stanovit, získáte také doporučení minimálního SPF vhodného přímo pro Vás. 

Mnohem méně než o ochranných faktorech proti UV záření se hovoří o léčivech, která mohou výrazným způsobem ovlivnit citlivost pokožky vůči UV záření. Nejedná se o nějaké "speciální" léky, velmi často to jsou naopak běžné přípravky. Lékárníci Vám proto během Dne lékáren vysvětlí, které Vámi užívané léky jsou rizikové v kombinaci se slunečním zářením a jaká byste při jejich užívání měli dodržovat preventivní opatření. Zároveň Vám vypíší tyto léky do kartičky připravené pro tuto akci, takže můžete mít tuto informaci neustále u sebe.

Pokud se chcete dovědět, jak se správně chránit před slunečním zářením a jaké Vámi užívané léky jsou rizikové v kombinaci se slunečním zářením, přijďte se poradit do nejbližší lékárny zapojené do akce Den lékáren. Seznam zapojených lékáren i jejich umístění na mapě najdete na webu České lékárnické komory zde, budou také označeny plakátem k této akci.

Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:         +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Michal Hojný, člen představenstva ČLnK:        +420 606 649 180, hojny@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK:         +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz

Tisková zpráva

Sdílet článek:

Související články

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.

  • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Dnes se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR kulatý stůl na téma zásilkového výdeje léků na předpis. Česká lékárnická komora vítá snahu ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, pacientských organizací a dalších věnovat pozornost důkladné přípravě legislativního návrhu. Je především v zájmu pacientů, aby se zásilkový výdej nezavedl ve zjednodušené podobě, jež by vyhovovala pouze těm, kteří v lécích vidí jen další položku rozšiřující sortiment internetových obchodů. Česká lékárnická komora upozornila poslance a zástupce Národní asociace pacientských organizací na rizika zásilkového výdeje na předpis. Zároveň je seznámila s pravidly a opatřeními, která musí být přijata před jeho případným zavedením. Na prvním místě jako vždy zůstává zachování bezpečné a kvalitní lékárenská péče, která dosud chrání zdraví a život pacientů.