
Ve čtvrtek 20. června 2013 se uskuteční tradiční akce českých lékárníků - Den lékáren. Letošní patnáctý ročník s názvem Dovolená a ochrana před slunečním zářením je věnován především rizikům spojeným s opalováním a pobytem na slunci.
Pobyt na slunci je spojen nejen s příjemnými zážitky, ale také s některými riziky. Asi nejznámější z nich je spojeno s nadměrným pobytem na slunci a "spálením" pokožky. To může být doprovázeno dalšími příznaky, jako jsou zvýšená teplota, bolest a otok. Tyto reakce zpravidla pominou za krátkou dobu, z dlouhodobého hlediska je však zvýšeno riziko vzniku kožního nádoru – melanomu. A proto je tak důležitá správná ochrana před UV zářením. Tu je nezbytné správně používat s ohledem na intenzitu slunečního záření, délku expozice a kožní fototyp. Ten je určován v závislosti na reakci naší pokožky na sluneční záření. Podle kožního fototypu je pak stanoven doporučený SPF (ochranný faktor) přípravků a délka pobytu na slunci. Během Dne lékáren si můžete tento fototyp nechat v přihlášených lékárnách, které najdete na webu zde, stanovit, získáte také doporučení minimálního SPF vhodného přímo pro Vás.
Mnohem méně než o ochranných faktorech proti UV záření se hovoří o léčivech, která mohou výrazným způsobem ovlivnit citlivost pokožky vůči UV záření. Nejedná se o nějaké "speciální" léky, velmi často to jsou naopak běžné přípravky. Lékárníci Vám proto během Dne lékáren vysvětlí, které Vámi užívané léky jsou rizikové v kombinaci se slunečním zářením a jaká byste při jejich užívání měli dodržovat preventivní opatření. Zároveň Vám vypíší tyto léky do kartičky připravené pro tuto akci, takže můžete mít tuto informaci neustále u sebe.
Pokud se chcete dovědět, jak se správně chránit před slunečním zářením a jaké Vámi užívané léky jsou rizikové v kombinaci se slunečním zářením, přijďte se poradit do nejbližší lékárny zapojené do akce Den lékáren. Seznam zapojených lékáren i jejich umístění na mapě najdete na webu České lékárnické komory zde, budou také označeny plakátem k této akci.
Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK: +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Michal Hojný, člen představenstva ČLnK: +420 606 649 180, hojny@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK: +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz
Tisková zpráva
Související články
Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren. 47 procent pacientů má obavy z nedostatečného účinku samoléčby.
Ve čtvrtek 19. června se v lékárnách po celé České republice uskuteční tradiční Den lékáren, letos s podtitulem Samoléčba začíná v lékárně. Česká lékárnická komora (ČLnK) v rámci kampaně upozorňuje na bezpečnou a správnou samoléčbu jako běžnou součást péče o zdraví a připomíná nezastupitelnou roli farmaceutů coby odborníků, kteří pacienty samoléčbou bezpečně provedou. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 16. do 20. června v téměř 1 400 lékárnách po celé České republice.
Spolupráce lékařů a farmaceutů je klíčová pro bezpečnou léčbu pacientů, ukázal projekt Sledování lékových chyb
Projekt Sledování lékových chyb, který Česká lékárnická komora (ČLnK) spustila v polovině dubna 2025, mapuje chyby v předepisování léčiv odhalené při výdeji léčivých přípravků v lékárnách. Výsledky potvrzují zásadní roli spolupráce lékařů a farmaceutů v zajištění bezpečné léčby pacientů. Během dvou týdnů projekt odhalil více než 12 tisíc pochybení. Ačkoliv velkou část z nich představovaly chyby administrativního rázu, byly zaznamenány i závažné omyly v preskripci léků. Ty by – v případě, že by je farmaceut v lékárně nezachytil – mohly v řadě případů vést i k poškození zdraví. Potvrdila se tak nezastupitelná role farmaceutů ve zdravotnickém systému.
Lékárníci jako strážci bezpečné léčby. Díky svému vzdělání a s pomocí lékového záznamu odhalují chyby v předepisování léků
Farmaceuti mají již pět let možnost nahlížet do lékového záznamu pacientů, což výrazně přispívá k zajištění bezpečné farmakoterapie a efektivní léčby. I díky náhledu do lékového záznamu pomáhají denně odhalit rizika spojená s užíváním léků – ať už jde o nevhodné kombinace, duplicity v preskripci nebo překročení stanovených dávek. Jen za první čtvrtletí této možnosti využili téměř 4,8 milionkrát. Od ledna do března letošního roku vydali farmaceuti pacientům téměř 22 milionů elektronických receptů.