Do lékárny pro léky na eRecept s občankou a bez stresu

Do lékárny pro léky na eRecept s občankou a bez stresu

Od 1. 6. 2020 si budou moci pacienti v lékárně vyzvednout všechny předepsané léky pomocí průkazu totožnosti. Lékárník načte číslo občanského průkazu nebo pasu pacienta a zobrazí se mu všechny platné nevydané eRecepty. Dosud bylo nutné každý eRecept načítat zvlášť z papírových průvodek, z sms zpráv či z e-mailů. Česká lékárnická komora (ČLnK) připravila praktický informační letáček pro pacienty, ve kterém je přehledně popsáno, jak bude načítání eReceptů s dokladem totožnosti probíhat.
 
Jak bude načítání eReceptů s dokladem totožnosti probíhat? Jednoduše!
„Pacient předloží lékárníkovi občanský průkaz nebo pas. K vyzvednutí léků pak již nebude potřeba ukazovat nebo diktovat jednotlivé identifikátory několika eReceptů. To ocení především pacienti, kteří si najednou vyzvedávají léky předepsané na více receptech,“ vysvětluje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK.

Jednou z podmínek pro výdej eReceptu na průkaz totožnosti jsou správně vyplněné osobní údaje pacienta na předepsaném eReceptu. Jedná se o jméno a příjmení, datum narození a adresu. „Tím dojde k tzv. ztotožnění v registru obyvatel, které je podmínkou zjednodušeného výdeje léků na eRecept pomocí průkazu totožnosti,“ upřesňuje tisková mluvčí ČLnK Mgr. Michaela Bažantová a dodává, že se pacienti nemají čeho obávat a mohou se poradit se svým lékárníkem, jak si své léky vyzvednout bez stresu a bezpečně.
 
V jakých případech nebude možné osobní doklad pacienta využít?
Výdej nebude možný u pacientů, kteří nemají vystavený občanský průkaz nebo pas, což jsou nejčastěji děti. A nebude to možné také u pacientů, kteří nemají doklad u sebe, nebo u cizinců bez trvalého pobytu nebo azylu. „Pokud by nastala situace, že lékař pacientovi vystaví eRecept aniž by ho ztotožnil, nebude možné v lékárně takový identifikátor načíst pomocí dokladu pacienta. Pacient se ke svému předepsanému léku přesto dostane. Identifikátor eReceptu se načte některým z dosavadních způsobů - skenováním QR kódu z mobilu, z papírové průvodky nebo přepsáním 12 znaků identifikátoru,“ uvádí k možným situacím při výdeji léků v lékárně PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D., viceprezident ČLnK.

Načtení eReceptu bude možné pro všechny typy strojově čitelný občanských průkazů. Těmi v dnešní době disponuje většina obyvatel. „Je však potřeba zmínit, že pro občany narozené před 1. 1. 1936 platí výjimka. Tito občané nemusí mít vydaný strojově čitelný občanský průkaz. Dle údajů Českého statistického úřadu žilo k 31. 12. 2019 v ČR celkem 206 205 osob starších 84 let. Část těchto seniorů může mít strojově nečitelný občanský průkaz s vyznačenou dobou platnosti bez omezení, nebo s platností prodlouženou bez omezení. Tyto občanské průkazy nebude možné k výdeji eReceptu využít,“ upřesňuje závěrem Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK.

Tisková zpráva ke stažení ZDE.
Letáček ke stažení ZDE.
Letáček_tisková data ZDE.
Ilustrační obrázek ke stažení ZDE.

 
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
 
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Priloha-TZ-CLnK_Informacni-letacek-pro-pacienty_eRecept-na-OP.png

Ilustrace-CLnK_eRecept-na-OP.png


 
 

Sdílet článek:

Související články

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.

  • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Dnes se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR kulatý stůl na téma zásilkového výdeje léků na předpis. Česká lékárnická komora vítá snahu ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, pacientských organizací a dalších věnovat pozornost důkladné přípravě legislativního návrhu. Je především v zájmu pacientů, aby se zásilkový výdej nezavedl ve zjednodušené podobě, jež by vyhovovala pouze těm, kteří v lécích vidí jen další položku rozšiřující sortiment internetových obchodů. Česká lékárnická komora upozornila poslance a zástupce Národní asociace pacientských organizací na rizika zásilkového výdeje na předpis. Zároveň je seznámila s pravidly a opatřeními, která musí být přijata před jeho případným zavedením. Na prvním místě jako vždy zůstává zachování bezpečné a kvalitní lékárenská péče, která dosud chrání zdraví a život pacientů.