Evidence jedů v lékárně. Jak je to v současnosti s jejich evidencí? Který zákon či vyhláška blíže upravuje povinnosti a náležitosti s jejich nakládáním a evidencí v lékárně, t.j. zejména surovin pro přípravu IPL a zkoumadel, příp. kterou dokumentaci vyžadují příslušné kontrolní orgány státní správy?


V lékárně jsou dvě skupiny látek, se kterými se zachází různě (jedna konkrétní sloučenina může být v lékárně ve dvou režimech, ale na léčivé látky se nevztahuje zákon o chemických látkách!)A) léčivé a pomocné látky (musí být s platným atestem) - vztahuje se na ně zákon o léčivu, Český lékopis a lékárenská vyhláška - dělí se na venena, separanda a inoxia. - žádná zvláštní povinost evidence pro ně není potřeba, označování je stále stejné (bílé písmo na černém pozadí pro venena, červené na bílém pro separanda)- venena musí být uchovávány v uzamčené skříni - co do které skupiny patří zjistíte v lékopiseB) chemické látky (nemají atest) - například reagenční aparát lékárny, suroviny pro přípravu zkoumadel - vztahuje se na ně zákon o chemických látkách, jeho prováděcí vyhlášky a zákon o ochraně veřejného zdraví- dělí se podle zákona do řady skupin podle svých vlastností (vysoce toxické, toxické, zdraví škodlivé, žíravé, dráždivé, extrémně hořlavé, vysoce hořlavé, hořlavé, senzibilizující, karcinogenní, ...). Jedna látka pochopitelně může být v několika skupinách (- písemná evidence (jako kdysi dříve bývala "kniha jedů") je povinná pro látky vysoce toxické "Evidence se vede pro každou nebezpečnou chemickou látku a chemický přípravek odděleně a evidenční záznamy musí obsahovat údaje o přijatém a vydaném množství, stavu zásob a jméno osoby (název nebo firmu), které byly chemická látka nebo chemický přípravek vydány. Evidenční záznamy se uchovávají nejméně po dobu 5 let po dosažení nulového stavu zásob nebezpečné chemické látky nebo chemického přípravku"- uchovávání vysoce toxických látek musí být v prostorách, které jsou uzamykatelné a zabezpečené proti vstupu cizích osob (nemusí být nutně v trezoru)- co se týče označování, musí být označeny kromě názvu ještě grafickými symboly nebezpečnosti (obrázky na jasně oranžovém podkladě) a R- a S- větami (standardní věty, které popisují specifickou rizikovost látky a pokyny k zacházení s ní) - která látka kam patří zjistíte z bezpečnostního listu, který vám při prvním dodání té látky dodal distributor (pokud nedodal automaticky, tak ho o to požádejte).

Koho tato problematika zajímá, doporučuji si přečíst § 44a zákona o ochraně veřejného zdraví, kde je to pěkně a celkem srozumitelně popsáno, včetně dalších povinností (ve vztahu ke studentům, k možnosti prodeje těchto látek a podobně).

Mgr. Hana Šnajdrová

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?