Existuje nějaký formulář/šablona pro likvidaci prošlých omamných látek? Doporučuje se nějaký jednotný postup?


Postup při likvidaci nepoužitelných návykových látek musí odpovídat zákonu o návykových látkách, konkrétně § 14.

Pokud se jedná o návykové látky, které jsou léčivem, není třeba, aby se likvidace děla za přítomnosti zástupce krajského úřadu. Likvidace probíhá v souladu se zákonem o léčivech, tj. fyzicky ji může provést osoba oprávněná likvidovat nepoužitelné léčiva (musí být uvedena v seznamu vedeném MZ ČR). V případě, že má současně oprávnění ke skladování NL, v tom případě ji prošlé NL můžete protokolárně předat. Pokud toto oprávnění nemá, nezbývá, než aby byl lékárník přítomen přímo při fyzické likvidaci (nesmí totiž NL předat) a dotyčná firma spolupodepíše protokol o likvidaci. Protokol o převzetí či protokol o likvidaci je dokladem o výdeji NL odepsání v evidenční knize se může provést teprve po předání či likvidaci, nikoliv v momentě projití.

Vzorové protokoly nejsou stanoveny.

Mgr. Jiří Kotlář

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?