Které z dostupných "gelotvorných" látek (kromě želatiny) je možné bez obav použít k přípravě IVLP pro perorální užití. Jedná se mi především o deriváty celulozy a jaký je jejich ev. metabolismus? Děkuji, M.Galáč

Pro perorální užití se dříve používaly, a učebnice rovněž uváděly, prakticky výhradně přírodní látky (arabská guma, želatina apod.), dnes se želatina vnitřně, jako stabilizátor, příliš nepoužívá (vegetariáni, aféra s BSE apod.), dává se přednost především neiontovým derivátům celulózy - methylcelulóze, případně hypromelóze, někdy i sodné soli karmelózy. Nejčastěji se používá methylcelulóza - ke zvýšení viskozity topických i perorálních přípravků (suspenze, sirupy). Jedná se o látku netoxickou (LD 50 u myší se uvádí 275 g/kg), nedráždivou, nealergizujíc í. Terapeuticky se v koncentracích 5-30 % používá jako objemové laxativum. V literatuře se uvádí i dřívější použití ke kontrole chuti k jidlu pri obezitě.


PharmDr. Zbyněk Sklenář, Ph.D.

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?