V poslední době se množí dotazy ohledně toxicity gentianové violeti. Existuje její náhrada v podobě antimykotického gelu/při moučnivce/ v případě, že je tato obava opodstatněná?


To, že barvivo ve formě gent.violeti má určitý potenciál toxicity, je pravda. My to řešíme tak, že vyrábíme pouze velmi nízké koncentrace 0,5% roztok, někdy s glycerínem a používáme ho pouze v omezených indikacích. Jako dezinficiens a částečně antimykotikum má stále dobrý účinek, ale je pravda, že je dnes dostupná řada jiných preparátů jako HVLP. Záleží ale také na původu sooru (moučnivky) v ústech - na něco je potřeba aplikovat protizánětlivé gely, na jiné zase dezinficiencia nebo antimykotika.

PharmDr. Marie Zajícová

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?