Hromadná přípravu CHF lihu

Hromadná přípravu CHF lihu

Dobrý den, 1) jakou taxu laborum použiji při hromadné přípravě např. 5 ks chloramfenikolového lihu - přidávám ještě taxu laborum? 2) jakou TL použiji, pokud k přípravě IPLP použiji kromě surovin i meziprodukt - má ten meziprodukt (připravený jiný den než kdy dělám daný IPLP) také svoji taxu laborum (zadanou v PC v den, kdy jsem meziprodukt připravoval)? Děkuji, M.P.

 

a/ Jestliže to zadáte jako hromadná přípravu CHF lihu, např. celkem 500g, jedná se vlastně o "meziprodukt"/ten roztok chloramfenikolu v lihu/, který je však hned dále rozvažován do konečného obalu určený k výdeji (zde na recept nebo žádanku). Dle mých zkušeností je potřeba nejprve založit na tento meziprodukt sklad. kartu, dané "vyrobit" a zde se tedy použije TL pro hromadnou přípravu (dle množství - v tomto případě "Hromadné roztoky včetně filtrace do 1000g"). Tato taxa se tak rozpočte do celých 500g. Tento meziprodukt pak rozvážíte do jednotlivých lékovek, čímž můžete ke každému takovému balení přidat TL za dispenzaci (7,01 Kč). 1 balení tak bude v sobě obsahovat část TL z hromadné přípravy CHF lihu + TL za dispenzaci.
Můžete mít tedy tento "meziprodukt" - roztok CHF v lihu - v lékárně v zásobní stojatce a rozvážit ho dle potřeby, nebo ho rozvážit hned a tím jej okamžitě spotřebujete-rozvážíte.

b/ Jestliže budete chtít připravovat každou lahvičku CHF lihu jednotlivě, ale opakovaně, pak nevidím důvodu, proč nepoužít TL pro individuální přípravu LP. Zde by se použila TL "Rozpouštění jedné (více) látek v rozpouštědle 51-300g" pro každou lahvičku po 100g zvlášť. Pochopitelně, že zde již není možné použít TL za dispenzaci. V programu se pak obvykle zadává množství surovin, obalů, etiket a TL na 1 balení a následně se uvede celkový počet připravovaných balení (např. 5 ks), čímž program vše potřebné vynásobí. 1 balení tak bude v sobě obsahovat pouze plnou TL za individuální přípravu - rozpouštění.

ad 2) TL u meziproduktu:
Jestliže se k individuální přípravě používá jakýkoliv meziprodukt s TL, jeho cenotvorbu má hlídat daný program, a do daného přípravku by se měl tento meziprodukt účtovat bez obsažené TL za meziprodukt (=hromadná TL).
/dovolím si soukromý názor - z mého pohledu se jedná o "šizení" lékárny, jelikož přeci při přípravě meziproduktu s ním máme dostatek práce, a tato práce by měla být také ohodnocena! Když totiž připravuji další LP, kde je obsažen daný meziprodukt, mám s tím přeci další práci/.
U připravovaného přípravku se pak tedy použije příslušná TL pro individuální přípravu. Jestliže však připravený meziprodukt pouze rozvažujete, pak samozřejmě účtujete vše, tedy výsledná cena přípravku je složena z ceny meziproduktu včetně TL za jeho (hromadnou) přípravu, ceny obalu/ů, etiket a TL za dispenzaci.

 

PharmDr. Zbyněk Sklenář, Ph.D.

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?