Lékárníci žádají vlády evropských zemí o ochranu udržitelnosti sítě veřejných lékáren

Lékárníci žádají vlády evropských zemí o ochranu udržitelnosti sítě veřejných lékáren

Svaz lékárníků Evropské unie (PGEU) schválil prohlášení, v němž vyzývá evropské vlády, aby uznaly významný přínos veřejných lékáren k nákladové efektivitě zdravotnických systémů a aby zajistily udržitelnost stávající sítě lékáren.
V prohlášení je zdůrazněno, že veřejné lékárny jsou nejrozšířenější zdravotnická zařízení v Evropě.

Podle nedávného průzkumu PGEU, 98% evropských pacientů lékárnu dosažitelnou do 30 minut. Lékárny jsou pro pacienty velmi často prvním kontaktním místem v systému zdravotní péče, ať už jde o poskytování služeb v oblasti samoléčení, nebo v případě nutnosti doporučení k lékaři nebo jiné odpovídající zdravotní službě.

24 hodin denně, sedm dní v týdnu lékárníci řeší základní zdravotní potřeby populace, čímž se snižuje zatížení lékaře, počet výkonů a náklady zdravotních pojišťoven. Lékárníci poskytují zdravotní péči bez objednání, v rovných podmínkách pro všechny, bez ohledu na jejich zdravotní nebo sociální stav.


V mnoha evropských zemích lékárny rozšiřují rozsah služeb pro pacienty, kromě základní funkce pomáhají racionalizovat užívání léčiv. Všechny tyto faktory významně přispívají k nákladové efektivitě systémů zdravotní péče. A jak naznačují průzkumy, snižují lékárnické intervence zátěž jiné primární péče o 29% a zátěž celého systému zdravotnictví o 25%.

Prezidentka PGEU Isabelle Adenot v této souvislosti uvedla: "Mnoho zemí v Evropě čelí bezprecedentnímu tlaku na snižování výdajů na zdravotnictví. Podle našeho názoru lékárny významně přispívají ke snížení celkových výdajů na zdravotnictví. Jsou součástí řešení problémů efektivity zdravotní péče. Ale to může pokračovat pouze v případě, že síť lékáren zůstane v současné podobě a bude sama o sobě udržitelná".

Sdílet článek:

Související články

  • Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren. 47 procent pacientů má obavy z nedostatečného účinku samoléčby.

    Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren. 47 procent pacientů má obavy z nedostatečného účinku samoléčby.

    Ve čtvrtek 19. června se v lékárnách po celé České republice uskuteční tradiční Den lékáren, letos s podtitulem Samoléčba začíná v lékárně. Česká lékárnická komora (ČLnK) v rámci kampaně upozorňuje na bezpečnou a správnou samoléčbu jako běžnou součást péče o zdraví a připomíná nezastupitelnou roli farmaceutů coby odborníků, kteří pacienty samoléčbou bezpečně provedou. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 16. do 20. června v téměř 1 400 lékárnách po celé České republice.

  • Spolupráce lékařů a farmaceutů je klíčová pro bezpečnou léčbu pacientů, ukázal projekt Sledování lékových chyb

    Spolupráce lékařů a farmaceutů je klíčová pro bezpečnou léčbu pacientů, ukázal projekt Sledování lékových chyb

    Projekt Sledování lékových chyb, který Česká lékárnická komora (ČLnK) spustila v polovině dubna 2025, mapuje chyby v předepisování léčiv odhalené při výdeji léčivých přípravků v lékárnách. Výsledky potvrzují zásadní roli spolupráce lékařů a farmaceutů v zajištění bezpečné léčby pacientů. Během dvou týdnů projekt odhalil více než 12 tisíc pochybení. Ačkoliv velkou část z nich představovaly chyby administrativního rázu, byly zaznamenány i závažné omyly v preskripci léků. Ty by – v případě, že by je farmaceut v lékárně nezachytil – mohly v řadě případů vést i k poškození zdraví. Potvrdila se tak nezastupitelná role farmaceutů ve zdravotnickém systému.

  • Lékárníci jako strážci bezpečné léčby. Díky svému vzdělání a s pomocí lékového záznamu odhalují chyby v předepisování léků

    Lékárníci jako strážci bezpečné léčby. Díky svému vzdělání a s pomocí lékového záznamu odhalují chyby v předepisování léků

    Farmaceuti mají již pět let možnost nahlížet do lékového záznamu pacientů, což výrazně přispívá k zajištění bezpečné farmakoterapie a efektivní léčby. I díky náhledu do lékového záznamu pomáhají denně odhalit rizika spojená s užíváním léků – ať už jde o nevhodné kombinace, duplicity v preskripci nebo překročení stanovených dávek. Jen za první čtvrtletí této možnosti využili téměř 4,8 milionkrát. Od ledna do března letošního roku vydali farmaceuti pacientům téměř 22 milionů elektronických receptů.