
Od konce července se mohou pacienti setkat se zcela novým způsobem předepisování léčivých přípravků. Novelou vyhlášky je umožněno předepisovat léky také prostřednictvím mezinárodního nechráněného názvu účinné látky, s vyznačením lékové formy, síly a množství daného přípravku. To znamená, že na receptu nemusí být předepsán konkrétní léčivý přípravek, ale pouze účinná látka. Výběr přípravku je v tomto případě proveden po dohodě mezi lékárníkem a pacientem, který má i nadále svobodnou volbu ve výběru svého léku v rámci předepsané účinné látky a její lékové formy, síly a velikosti balení. Pokud je jeho dosud užívaný přípravek běžně dostupný a pacient ho nadále považuje za nejvhodnější pro svou léčbu, měla by být jeho svobodná volba upřednostněna před jakýmkoli jiným zájmem. Rozšíření možností způsobu předepisování léčivých přípravků tak nic nemění na právech pacienta a dostupnosti léčivých přípravků.
Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK: +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Michal Hojný, člen představenstva ČLnK: +420 606 649 180, hojny@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK: +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz
Tisková zpráva
Související články
Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren. 47 procent pacientů má obavy z nedostatečného účinku samoléčby.
Ve čtvrtek 19. června se v lékárnách po celé České republice uskuteční tradiční Den lékáren, letos s podtitulem Samoléčba začíná v lékárně. Česká lékárnická komora (ČLnK) v rámci kampaně upozorňuje na bezpečnou a správnou samoléčbu jako běžnou součást péče o zdraví a připomíná nezastupitelnou roli farmaceutů coby odborníků, kteří pacienty samoléčbou bezpečně provedou. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 16. do 20. června v téměř 1 400 lékárnách po celé České republice.
Spolupráce lékařů a farmaceutů je klíčová pro bezpečnou léčbu pacientů, ukázal projekt Sledování lékových chyb
Projekt Sledování lékových chyb, který Česká lékárnická komora (ČLnK) spustila v polovině dubna 2025, mapuje chyby v předepisování léčiv odhalené při výdeji léčivých přípravků v lékárnách. Výsledky potvrzují zásadní roli spolupráce lékařů a farmaceutů v zajištění bezpečné léčby pacientů. Během dvou týdnů projekt odhalil více než 12 tisíc pochybení. Ačkoliv velkou část z nich představovaly chyby administrativního rázu, byly zaznamenány i závažné omyly v preskripci léků. Ty by – v případě, že by je farmaceut v lékárně nezachytil – mohly v řadě případů vést i k poškození zdraví. Potvrdila se tak nezastupitelná role farmaceutů ve zdravotnickém systému.
Lékárníci jako strážci bezpečné léčby. Díky svému vzdělání a s pomocí lékového záznamu odhalují chyby v předepisování léků
Farmaceuti mají již pět let možnost nahlížet do lékového záznamu pacientů, což výrazně přispívá k zajištění bezpečné farmakoterapie a efektivní léčby. I díky náhledu do lékového záznamu pomáhají denně odhalit rizika spojená s užíváním léků – ať už jde o nevhodné kombinace, duplicity v preskripci nebo překročení stanovených dávek. Jen za první čtvrtletí této možnosti využili téměř 4,8 milionkrát. Od ledna do března letošního roku vydali farmaceuti pacientům téměř 22 milionů elektronických receptů.