Před naší lékárnou došlo k dopravní nehodě, či spíše kolizi, při níž viník poškodil zaparkované auto a z místa ujel, aniž poškozený mohl zjistit, o koho se jedná. Viník si před tím u nás vyzvedl léky na recept a díky tomu známe jeho osobní údaje. Policie ví, že u nás v lékárně viník byl a domáhá se vydání receptu, z něhož by zjistila jeho totožnost. Ptám se, zda jsme povinni policii vydat recept, pokud ano, tak za jakých podmínek? Nepostačí jen sdělení osobních údajů pachatele a jsme k tomu oprávněni? Neporušíme tím povinnost mlčenlivosti? A jaký právní předpis tuto situaci upravuje?


Podle ust. § 55 odst. 2 písm. d) a odst. 3 zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, je každý zdravotnický pracovník včetně zdravotnických pracovníků, kteří nevykonávají zdravotnické povolání, povinen zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o kterých se dověděl při výkonu svého povolání, s výjimkou případů, kdy skutečnost sděluje se souhlasem ošetřované osoby nebo kdy tak stanoví zvláštní zákon. Pokud má lékárník poskytnout identifikační údaje osoby, která si v lékárně vyzvedla léky na předpis, potom se jedná o poskytnutí skutečností, o kterých se lékárník dozvěděl při výkonu svého povolání a o kterých je povinen zachovat mlčenlivost. Podle ust. § 8 odst. 5 trestního řádu může takové informace pro trestní řízení vyžadovat policejní orgán nebo jiný orgán činný v trestním řízení pouze se souhlasem soudce. Tento výklad je v souladu s nálezem Ústavního soudu I. ÚS 321/2006 ze dne 18.12.2006. Lékařský předpis lze považovat za součást zdravotnické dokumentace, proto jej nedoporučuji vydat policejnímu orgánu, neboť do zdravotnické dokumentace mohou podle ustanov. § 67b odst. 10 písm. d) zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, nahlížet soudní znalci v oboru zdravotnictví v rozsahu nezbytném pro vypracování znaleckého posudku až na základě zadání orgánů činných v trestním řízení nebo soudů. Takovým osobám je třeba umožnit pořízení výpisů, opisů nebo kopií zdravotnické dokumentace v rozsahu nezbytně nutném pro potřeby splnění konkrétního úkolu.
Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík, právní poradce ČLK

 

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?