Novela vyhl.123/2006 Sb. – 72/2014

Novela vyhl.123/2006 Sb. – 72/2014

Dobrý den, v novele vyhlášky o evidenci a dokumentaci návykových látek a přípravků se nově objevilo V § 2 odstavce (3), že evidenční záznamy se ,pokud dále není uvedeno jinak, opatřují podpisem osoby, která zápis provedla. Jak je tomu tedy při evidenci v lékárnách? Jak tomu mám rozumět? Mám každý zápis do opiátové knihy opatřit podpisem,kam tento podpis případně umístit? Děkuji za odpověď PharmDr. Michaela Havlátová Lékárna Oblastní nemocnice Příbram, a.s.
Máte pravdu, že se do vyhlášky č. 123/2006 Sb., o evidenci a dokumentaci návykových látek a přípravků, dostal novelou (č. 72/2014 Sb.) účinnou od 1. 5. 2014 do § 2 odst. 3 dovětek o podpisu osoby provádějící zápis evidenčního záznamu do evidenční knihy. § 2 odst. 3 dnes zní takto:
 
Evidenční záznamy se do evidenčních knih zapisují v den, kdy nastala evidovaná skutečnost, a pokud není dále uvedeno jinak, opatřují se podpisem osoby, která zápis provedla.
 
Podtrženě je vyznačena nová část ustanovení.
 
Otázka tedy zní, zda i v evidenční knize v lékárně musí být každý evidenční záznam opatřen podpisem.
 
Z citovaného ustanovení plyne, že podpis je nutný, jen pokud dále není uvedeno jinak. „Uvedení jinak“ může mít podobu buď výslovného uvedení, že podpis není nutný, nebo úplným výčtem náležitostí záznamu, v němž nebude vyjmenován také podpis. Podívejme se, co říká „dále“ § 8 upravující evidenci v lékárně.
 
§ 8 hovoří jak o písemně vedených evidenčních knihách, tak o elektronické evidenci. Z povahy věci plyne, že naše otázka se týká jen evidenčních knih.
 
Odstavec první § 8 říká, že při evidenci v lékárně se postupuje podle § 1 až 4 vyhlášky. Na chvíli se tedy vrátíme do § 2 odst. 3, kde si zopakujeme, co už víme o opatření záznamu podpisem, není-li dále uvedeno jinak. To nás opět vrací do § 8, kde už se odpoutáme od odstavce 1 a vyhledáme odstavec 3, který podává taxativní (tj. úplný) výčet evidenčních záznamů takto:
 
(3) Evidenční kniha podle odstavce 2 obsahuje tyto evidenční záznamy:
a)         název návykové látky nebo přípravku včetně jeho síly3, lékové formy a velikosti balení,
b)         čísla sloupců,
c)         pořadové číslo dokladu,
d)         datum příjmu,
e)         datum výdeje,
f)         jméno lékaře a název a sídlo předepisujícího poskytovatele zdravotních služeb a jméno a bydliště pacienta při výdeji,
g)         jméno a bydliště nebo název a sídlo dodavatele při příjmu,
h)         jednotku množství,
i)          množství přijaté a
j)          množství vydané.
 
Mohli bychom vést polemiku o tom, co je a co není evidenční záznam. Podle znění vyhlášky jím je každý jednotlivý údaj ve výše uvedeném výčtu. Tedy např. datum příjmu je samostatný evidenční záznam, jednotka množství také atd. V tomto kontextu se požadavek opatřování evidenčních záznamů podpisem jeví poněkud absurdně, protože by bylo nutné opatřovat podpisem každý takový jednotlivý záznam, a nikoliv pouze souhrn těchto záznamů týkající se jednoho úkonu s přípravkem nebo návykovou látkou. Takto to ale jistě autor vyhlášky nemyslel. Vraťme se k tomu, zda je podpis záznamů nutný v lékárnou vedené evidenční knize.
 
Výčet záznamů uvedený v § 8 odst. 3 pod písm. a) až j) podpis osoby, která zápis provedla, neobsahuje. Z toho lze dovodit, že v lékárně ani po 1. 5. 2014 není nutné jednotlivé evidenční záznamy v evidenčních knihách opatřovat podpisem. Tento závěr lze podepřít i srovnáním § 8 s ostatními §§ hlavy druhé vyhlášky, kdy např. v § 5 a v § 9 je u tam popisovaných osob podpis uveden jako povinná náležitost, zatímco v § 6, § 7, lékáren se týkajícím § 8, § 10 až 12 tomu tak není.
 
Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?