Od 1. 6. pro léky s občanským průkazem. Stát reagoval na návrhy lékárníků a načítání identifikátorů eReceptu v lékárně výrazně zjednodušil

Od 1. 6. pro léky s občanským průkazem. Stát reagoval na návrhy lékárníků a načítání identifikátorů eReceptu v lékárně výrazně zjednodušil

Od 1. 6. 2020 bude spuštěna nová funkce elektronického receptu – lékárník načte číslo občanského průkazu nebo pasu pacienta a zobrazí se mu všechny platné nevydané eRecepty. Dosud bylo nutné každý eRecept načítat zvlášť z papírových průvodek, nebo z sms zpráv či z e-mailů. Česká lékárnická komora (ČLnK) vítá, že Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vyslyšel opakované žádosti lékárníků k získání přístupu k eReceptům bez nutnosti načítat každý identifikátor eReceptu zvlášť.
„Česká lékárnická komora dlouhodobě požadovala v jednáních s ministerstvem zdravotnictví a Státním ústavem pro kontrolu léčiv změnu v načítání identifikátoru eReceptu, která by vedla k většímu komfortu pacientů i lékárníků při výdeji léčiv. Jsme rádi, že se jí nakonec podařilo dosáhnout a výdej léčivých přípravků pacientům se zjednoduší,“ říká k dlouhodobé snaze ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK.
 
Načítání eReceptů prostřednictvím dokladu totožnosti se v současné době navíc stane i účinným hygienickým opatřením, protože dojde k dalšímu významnému omezení předávání mobilů z rukou pacienta do rukou lékárníka a zpět, které bylo častým jevem při načítání identifikátoru eReceptu z sms.
 
ČLnK ve spolupráci s dodavateli lékárenských informačních systémů připravila lékárny na spuštění nové funkce již od poloviny dubna. SÚKL příležitost spustit ji dříve než 1. června nevyužil.
 
Pacient bude moci od svého lékaře obdržet identifikátory eReceptů stále všemi čtyřmi dosavadními způsoby. A to prostřednictvím papírové průvodky, v SMS, v mobilní aplikaci nebo e-mailem. Na tom se nic nemění. ČLnK připravuje informační materiály pro pacienty i lékárníky, v nichž je srozumitelnou formou seznámí s tím, jak bude načítání eReceptů s dokladem totožnosti probíhat.

Přílohy:
Tisková zpráva
 
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
 
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Sdílet článek:

Související články

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.

  • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Dnes se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR kulatý stůl na téma zásilkového výdeje léků na předpis. Česká lékárnická komora vítá snahu ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, pacientských organizací a dalších věnovat pozornost důkladné přípravě legislativního návrhu. Je především v zájmu pacientů, aby se zásilkový výdej nezavedl ve zjednodušené podobě, jež by vyhovovala pouze těm, kteří v lécích vidí jen další položku rozšiřující sortiment internetových obchodů. Česká lékárnická komora upozornila poslance a zástupce Národní asociace pacientských organizací na rizika zásilkového výdeje na předpis. Zároveň je seznámila s pravidly a opatřeními, která musí být přijata před jeho případným zavedením. Na prvním místě jako vždy zůstává zachování bezpečné a kvalitní lékárenská péče, která dosud chrání zdraví a život pacientů.