Odborný zástupce, vedoucí lékárník

Odborný zástupce, vedoucí lékárník

Dobrý den, zajímala by mne otázka provozování lékárny, resp. vedoucích pozic a rozdíly mezi nimi. Jestli jsem pochopila správně... Lékárna musí mít odborného zástupce a vedoucího lékárníka. "Oba" musí mít atestaci a osvědčení od Komory o způsobilosti k výkonu dané pozice. Odborný zástupce a vedoucí lékárník může být jedna osoba. Odborný zástupce může fungovat pro dva provozovatele, nemá stanovenu povinnost přítomnosti v lékárně. Vedoucí lékárník je pouze pro jednu danou lékárnu, musí být přítomen minimálně 75 % stanované otevírací doby lékárny (což je 40 hodin týdně?). Zajímalo by mne pak ještě: 1. Odborný zástupce tedy nemá stanoven žádný minimální úvazek, smluvní ujednání s provozovatelem může být tedy i jiné než zaměstnanecký poměr, např. pokud má živnostenský list? U vedoucího lékárníka se minimální pracovní úvazek tedy odvíjí od pracovní doby lékárny... 2. Je stanovena nějaká minimální délka předchozí praxe v lékárně pro jednoho nebo druhého? Vyčetla jsem v odpovědích pouze, že praxe v lékárně nesmí být přerušena na dobu delší než pět let. A osvědčení od Komory má nějakou platnost? V případě vedoucího lékárníka se osvědčení asi vydává pro konkrétní lékárnu..? Děkuji za odpovědi. S pozdravem, PharmDr. Kateřina Viktorová




Vezměme to postupně. Není to úplně tak, že „lékárna musí mít odborného zástupce a vedoucího lékárníka“.
 
Odborného zástupce musí mít ustanoveného poskytovatel zdravotních služeb. I zdravotních služeb lékárenské péče. A to tehdy, když není sám nositelem potřebné odborné způsobilosti. Tuto povinnost zakládá zákon o zdravotních službách. O odborném zástupci proto nelze tak úplně říct, že musí být v lékárně. On totiž v lékárně vůbec být nemusí, pokud je schopen zajistit, že jeho poskytovatel ve své lékárně, nebo ve svých lékárnách, poskytuje zdravotní služby v souladu s právními předpisy. Poskytovateli stačí jeden odborný zástupce bez ohledu na počet provozovaných lékáren, i když není neobvyklé, že má jeden poskytovatel ustanovených více odborných zástupců. Často dokonce jakoby pro každou svou lékárnu jednoho, takže to pak dělá dojem, že byl odborný zástupce ustanoven skutečně jen pro konkrétní lékárnu. Tento dojem je ale klamný, protože zákon o zdravotních službách osobu odborného zástupce se zdravotnickým zařízením vůbec nespojuje. Odborný zástupce je zástupcem poskytovatele, nikoliv lékárny. Pro úplnost dodejme, že jeden lékárník může vykonávat funkci odborného zástupce pro nejvýše dva poskytovatele a nikde není stanoveno, kolik má kde odpracovat hodin. Jen je nutné, aby svou funkci vykonával v rozsahu nezbytném pro žádné odborné řízení poskytovaných zdravotních služeb a aby ji vykonával v pracovněprávním nebo obdobném poměru nebo jako statutární orgán poskytovatele nebo jako manžel nebo registrovaný partner poskytovatele. „Na živnostenský list“ funkci odborného zástupce vykonávat nelze. Poskytování zdravotních služeb není živností. Pokud je tím „na živnostenský list“ míněn spíše výkon funkce odborného zástupce jako osoby samostatně výdělečně činné, tedy podnikatelsky, pak ani to zákon neumožňuje.
 
Oproti odbornému zástupci je vedoucí lékárník osobou sice také ustanovenou poskytovatelem, ale již pro konkrétní lékárnu. To stanoví zákon o léčivech. Jeden lékárník může tuto funkci vykonávat jen pro jednu lékárnu. Může ovšem současně vykonávat i funkci odborného zástupce. Nejčastěji samozřejmě pro téhož poskytovatele, ale zákon umožňuje, aby funkci odborného zástupce vykonával i pro jiného poskytovatele. V lékárně musí být nepřetržitě přítomen buď vedoucí lékárník, nebo jím ustanovený zástupce. Ustanovení musí být písemné a musí být založeno v dokumentaci lékárny tak, aby jej bylo možné předložit např. kontrole ze SÚKL.
 
Odborný zástupce i vedoucí lékárník musí být starší 18 let, bezúhonný, zdravotně a odborně způsobilý. Odbornou způsobilostí se zde rozumí specializovaná způsobilost podle zákona č. 95/2004 Sb. Lékárník, který bude vedoucího lékárníka v lékárně zastupovat v jeho nepřítomnosti, specializovanou způsobilost mít nemusí. Postačí mu „jen“ odborná způsobilost podle z. č. 95/2004 Sb., tedy ukončené magisterské vzdělání na farmaceutické fakultě.
 
Vedoucí lékárník musí být podle licenčního řádu v lékárně osobně přítomen alespoň 75 % stanovené týdenní pracovní doby, a to v době, kdy je lékárna otevřena pro veřejnost. Je-li otevírací doba lékárny kratší než 75 % stanovené týdenní pracovní doby, musí v ní být vedoucí lékárník po celou otevírací dobu lékárny.
 
Jak odborný zástupce, tak vedoucí lékárník musí být držitelem osvědčení vydaného Českou lékárnickou komorou. Pokud lékárník vykonává obě funkce, je držitelem dvou osvědčení, pro každou funkci jednoho. Do 31. 8. 2017 se osvědčení vydávají na dobu neurčitou. Od 1. 9. 2017 bude platnost osvědčení 3 roky. V osvědčení vedoucího lékárníka je uvedena i lékárna, v níž vedoucí lékárník působí. Více podrobností lze nalézt v licenčním řádu komory.
 
Pro výkon obou funkcí není kromě dosažené odborné (specializované) způsobilosti předepsána žádná doba praxe. V otázce zmiňované přerušení praxe se primárně netýká výkonu těchto funkcí, ale způsobilosti k samostatnému výkonu povolání farmaceuta jako takového, tedy i na pozici např. lékárníka asistenta. Platí, že pokud farmaceut přeruší výkon svého povolání na dobu nejméně pěti let v posledních šesti letech, pak se musí po dobu 60 pracovních dnů doškolit, což znamená výkon povolání pod vedením jiného farmaceuta způsobilého k samostatnému výkonu povolání. V procesu schvalování je novela zákona, po jejímž případném přijetí by přerušení mohlo činit šest let v posledních sedmi letech.
 
Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík
 
 

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?