Jaký je osud OOVL v obci, kde si následně někdo otevře lékárnu?

Vyhláška č 221/2010Sb. říká, že "lékárny mohou zřizovat odloučené oddělení pro výdej léčivých přípravků a zdravotnických prostředků (OOVL), pokud v obci nebo městské části není poskytována lékárenská péče", ale nijak neřeší co s OOVL, když je plnohodnotná lékárenská péče v obci zřízena až po jeho vzniku. Z toho důvodu sjezd ČLnK v roce 1995 rozhodl, že tato osvědčení se budou vydávat jen na dva roky a pokud v obci vznikne lékárna, nechá se výdejna zaniknout.
Někdy kolem roku 2008 bylo toto usnesení zrušeno - mimo jiné i pro celkově změněnou legislativní situaci v této oblasti. Od té doby nastalo několik takových případů a v praxi OOVL vegetovala dále vedle nově zřízené lékárny.
Otázkou je jak bude SÚKL řešit vydání nového osvědčení na takovéto OOVL např. při změně provozovatele. Dle mého názoru by takovéto OOVL nemělo být nově schváleno, ale v praxi zatím taková situace nenastala a tak si na zodpovězení této otázky budeme muset počkat.

PharmDr. Vladimír Gondek

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?