Dobrý deň, rada by som získala na pár praktických záležitostí […]

Dobrý deň, rada by som získala na pár praktických záležitostí pri zmene zamestnania: - z čoho sa vypočítava priemerná mzda (z posledných troch mesiacov alebo z posledného kalendárneho štvrťroku) - aké doklady a v akom termíne je povinný bývalý zamestnávateľ pri odchode poskytnúť (je možné, že sa to líši podľa veľkosti firmy?) - ktorý zákon tieto veci upravuje Ďakujem za odpoveď, s pozdravom Mgr.Adamicová, Lékárna Červený rak


Odpověď:
1. Podle ust. § 351 a násl. zákoníku práce se za průměrný výdělek považuje průměrná hrubá mzda zúčtovaná zaměstnanci k výplatě v období předchozího kalendářního čtvrteletí, nestanoví-li zákon jinak.
2. Při skončení zaměstnání tedy v poslední den trvání pracovního popměru je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) podle ust. § 313 zákoníku práce. Potvrzení o zaměstnání musí obsahovat údaje o zaměstnání, druh a dobu pracovního poměru, druh konaných prací, dosaženou kvalifikaci, zda byl pracovněprávní vztah zaměstnavatelem skončen z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem, odpracovanou dobu a další skutečnosti rozhodné pro dosažení nejvýše přípustné expoziční doby, zda ze zaměstnancovy mzdy jsou prováděny srážky, v čí prospěch, jak vysoká je pohledávka, pro kterou mají být srážky dále prováděny, jaká je výše dosud provedených srážek a jaké je pořadí pohledávky, a údaje o započitatelné době zaměstnání v I. a II. pracovní kategorii za dobu před 1. lednem 1993 pro účely důchodového pojištění. Na žádost zaměstnance je zaměstnavatel povinen do 15 dnů zaměstnanci vydat pracovní posudek. Zaměstnavatel není povinen vydat jej dříve, než v době 2 měsíců před skončením zaměstnání.
Nesouhlasí-li zaměstnanec s obsahem potvrzení o zaměstnání nebo pracovního posudku, může se dle ust. § 315 zákoníku práce u soudu domáhat do 3 měsíců ode dne, kdy se o jejich obsahu dověděl, aby zaměstnavateli bylo uloženo přiměřeně jej upravit. Zaměstnavatel je povinen současně nahlásit ukončení pracovního poměru zdravotní pojišťovně podle ust. § 10 odst. 1 písm. a) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění nejpozději do osmi dnů od vzniku skončení.&nbsp
Zaměstnavatel je rovněž povinen dle ust. § 22a odst. 1 resp. § 33 odst. 1 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, odhlásit na předepsaném tiskopise u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení zaměstnance, s nímž byl ukončen pracovní poměr, a to do 8 dnů ode dne jeho ukončení.&nbsp
Podle ust. § 38 odst. 5 zákona č. 582/1991 Sb. je zaměstnavatel povinen vyhotovit stejnopisy evidenčního listu s údaji podle odstavce 4 jeden stejnopis je povinnen předložit zaměstnanci k podpisu a založit do své evidence a druhý stejnopis, který opatří podpisem pověřeného zaměstnance nebo jiného oprávněného zástupce a svým razítkem, je povinnen vydat zaměstnanci, a to nejpozději v den, kdy předkládá evidenční list příslušnému orgánu sociálního zabezpečení (tj. do 8.5. následujícího roku).
Nesouhlasí-li zaměstnanec se zápisem zaměstnavatele v evidenčním listu a zaměstnavatel na základě žádosti občana evidenční list včetně jeho stejnopisu neopraví, může zaměstnanec požádat místně příslušnou správu sociálního zabezpečení do 30 dnů ode dne převzetí stejnopisu evidenčního listu, aby tento spor rozhodla.&nbsp
Na uvedené povinnosti nemá vliv velikost nebo počet zaměstnanců zaměstnavatele a musí je splnit i malé organizace.
Organizace s více než 25 zaměstnanci je jako zaměstnavatel rovněž povinna podle ust. § 29 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, vydat zaměstnanci, jehož zaměstnání skončilo, potvrzení o skutečnostech rozhodných pro nárok na dávky nemocenského, jejich poskytování a výplatu. Současně je taková organizace povinna vydat zaměstnanci, jehož zaměstnání skončilo, na jeho žádost potvrzení o době trvání zaměstnání v kalendářním roce a o výši vyměřovacích základů pro stanovení pojistného na sociální zabezpečení dosažených v kalendářním roce a dávek nemocenského pojištění, které do kalendářního roku zúčtovala. Toto potvrzení je organizace povinna vydat do osmi dnů od obdržení žádosti.
3. Viz shora.

Mgr. Jiří Švejnoha, právní poradce ČLK

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?