Dobrý den, pro stomatologii naší nemocnice máme ředit chlorhexidin glukonat […]

Dobrý den, pro stomatologii naší nemocnice máme ředit chlorhexidin glukonat 20% na 0,2%. Můžete mi říct nějaké informace a zkušenosti týkající se ředění, stability, doby použitelnosti a dlaších vlastností přípravku?Zjistili jsme, že chlorhexidin glukonat 20% má být uchován při 2-8 st.Corsodyl 0,2% je ale při pokojové teplotě. Jak to bude s chlorhexidin glukonátem 0,2%?Co bychom ještě při přípravě měli vědět a na co si dát pozor? Děkuji za informace!Mgr. Zvonková - lékárna NMSKB.

Při ředění chlorhexidin-diglukonátu (CHXDG) 20% roztoku se vychází z této jeho koncentrace, tedy chceme-li připravit např. 100,0 g 0,2% roztoku, vezmeme 1,0 g&nbsp 20% roztoku a doplníme čištěnou vodou do 100,0 g. Vypisovat zde vlastnosti této účinné látky je nad rámec odpovědi, odkáži Vás na připravovanou publikaci, případně jsem schopen vám na požádání nějaké informace soukromě přes sekretariát ČLK zaslat.
K přípravě a použitelnosti 0,2% roztoku CHXDG: K stomatologickým účelům doporučuji (a mám velmi dobré zkušenosti) přídavek 10 % glycerolu 85% nebo 20–25 % sorbitolu (nekrystalizujícího). Jednak se zlepší chuťové vlastnosti přípravku (chlorhexidin vykazuje výrazně odporně hořkou chuť), druhak dochází ke zvýšení osmotických vlastností roztoku. Někdy je možno přidat i mátovou silici, ale pak je postup přípravy samozřejmě složitější.
Chlorhexidin-diglukonát vykazuje antimikrobní účinky, netřeba tedy přidávat do roztoku žádnou další konzervační látku. Přídavek ethanolu 96% v množství 5–10 % je sice možný, ale nepříliš vhodný z chuťových důvodů. Navíc v uvedené koncentraci konzervačně dostatečně nepůsobí a jak bylo řečeno, sama látka CHXDG vykazuje antimikrobní vlastnosti, takže použití ethanolu jako konzervační přísady nemá opodstatnění. Použitelnost, resp. doporučená doba spotřeby takovéhoto přípravku je dle mých vlastních zkušeností minimálně 6 měsíců. Německý NRF rovněž&nbsp uvádí doporučenou použitelnost 6 měsíců, za uchovávání při teplotě místnosti, ve skleněné lékovce z hnědého skla se šroubovacím uzávěrem. Z praktických zkušeností: během doby 3 měsíců, co byl přípravek sledován (při každodenním otevírání a odběru), nedošlo k žádné organoleptické změně (zákal, pach, změna chuti apod.). Během doby 6 měsíců, kdy byl přípravek sledován a pouze otevírán, rovněž nedošlo k žádným organoleptickým změnám.&nbsp
Poznámka na závěr: K obkladům nebo oplachům hnisavých bércových vředů se může použít 0,02% vodný roztok CHXDG, tento je stálý minimálně 2 měsíce, za uchovávání při teplotě místnosti. Uvedený roztok je účinnější a i relativně bezpečnější než 3% roztok tolik oblíbené a poněkud přeceňované borové vody či roztoku rivanolu, který často způsobuje přecitlivělost. Ještě upozorním, že chlorhexidin je i ve zředění ototoxický a může dráždit oční spojivky.
PharmDr. Zbyněk Sklenář, Ph.D.

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?