Dobrý den, měla bych jeden technologický dotaz. Přišel pacient s receptem […]

Dobrý den, měla bych jeden technologický dotaz. Přišel pacient s receptem na smísení Sol. Jarisch 150,0 a Triamcinolon tct. Už samotný rozpis nám byl podivný, nicméně jsme roztok připravili a sledovali, co se bude dít. Po chvílí se roztok zakalil. Zajímalo by nás proto, k jaké reakci přesně tam dochází a jak upravit příp. dobu použitelnosti (týden, 14dní?). Děkuji za odpověď, Petrová


Předně, používat HVLP do IPLP lze jen ty, které toto mají v SPC výslovně uvedeno, a na základě znalostí mísit jen to, co mísit lze.
Vámi popisovaný případ je typickým příkladem toho, co by se dělati nemělo. Triamcinolon&nbspsol. je vlastně 0,2% roztok triamcinolon-acetonidu a 2 % kyseliny salicylové (septonex nepočítaje) v 84% ethanolu. Triamcinolon-acetonid je těžce rozpustný&nbspv 96%&nbspethanolu (1:240), proto tak vysoká koncentrace lihu v přípravku, aby se&nbsp udržel v roztoku ve vodě je prakticky nerozpustný&nbsp(uvádí se poměr 1:50 000). Kyselina salicylová je ve vodě rozpustná cca 1:600, v 96% lihu cca 1:3. Z uvedeného&nbsptedy, logicky, vyplývá, že&nbsppři smísení 10 ml Triamcinolon&nbspsol. s prakticky vodným roztokem (150 g Sol. Jarisch) dochází k překročení součinu rozpustnosti, tedy vykrystalizování jak triamcinolon-acetonidu, tak kyseliny salicylové (která by se však následně měla v daném množství vody rozpustit). Pravý roztok tedy nemůže vzniknout, výsledkem bude nevyhovující suspenze, což nelze považovat za vyhovující přípravek. Vyhovující&nbspsuspenze by event. šla připravit s přídavkem&nbspnějakého tenzidu, např. polysorbátu 80, dle zásad přípravy suspenzí, případně využít jeho solubilizačních schopností. Triamcinolon se však ve vodném roztoku prostě nepoužívá. Je nutné rovněž pamatovat na&nbspžádoucí pH prostředí pro triamcinolon-acetonid, které se doporučuje v receptuře v rozmezí pH 3-7, což&nbspby vodném&nbsproztoku s kyselinou salicylovou&nbspmohlo působit obtíže (pH nasyc. vodného roztoku kys. salicylové je cca 2,6).&nbspTěžko tedy lze odhadnout použitelnost&nbsptakovéhoto přípravku. Každopádně z farmakoterapeutického hlediska&nbsptento přípravek nemá opodstatnění a je v rozporu se zásadami účelné farmakoterapie (kortikoidy s kyselinou salicylovou a boritou k oplachům???!!). V seriózní odborné literatuře se o ničem takovém nepíše. Lékárna by něco takového rozhodně měla odmítnout připravit, avšak kontaktovat daného lékaře, vše vysvětlit a&nbsppo konzultaci s ním případně&nbspnavrhnout&nbsppřípravek jiný. Odborník na léčiva, především pak individuálně připravovaná, je stále jedině farmaceut-lékárník.
PharmDr. Zbyněk Sklenář, Ph.D.

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?