Dobrý den, chtěla bych si upřesnit,jaký je rozdíl mezi termíny […]

Dobrý den, chtěla bych si upřesnit,jaký je rozdíl mezi termíny "odborný zástupce" a "vedoucí lékárník",zda je rozdíl v požadavku na ukončené vzdělání těchto osob či zda je možno považovat tyto termíny za totožné.děkuji


Odborný zástupce je definován v zákoně č.160/1992 Sb. o zdravotní péci v nestátních zdravotnických zarízeních. Podle § 9 odst. 2 ho musí pro zdravotnické zařízení ustanovit takový provozovatel, který sám není odborně způsobilý (není to lékárník nebo to je právnická osoba). Z výše uvedeného plyne, že ne každá lékárna musí mít odborného zástupce. Když jednu lékárnu provozuje "atestovaný" lékárník jako fyzická osoba, pak neustanovuje odborného zástupce. Takovému stavu se říká provozování soukromé praxe.&nbsp Pokud ale tento lékárník chce provozovat další lékárnu, musí již pro tuto další lékárnu odborného zástupce ustanovit.

Česká lékárnická komora používá pro obě výše popsané funkce společný termín "držitel osvědčení". Kvalifikaci předepisuje zákon č. 95/2004 Sb. a pro lékárny to je farmaceut se specializovanou způsobilostí.

Vedoucí lékárník je definován v zákoně č.378/2007 Sb. o léčivech. Podle § 79 odst. 6 ho musí mít ustanoven provozovatel lékárny a to pro každou lékárnu vzlášť. Může jím být i sám provozovatel a předepsaná kvalifikace je farmaceut se specializovanou způsobilostí. VL odpovídá za to, že činnost lékárny odpovídá zákonu o léčivech, na rozdíl od odborného zástupce, který odpovídá za celý odborný chod lékárny - tedy i podle ostatních zákonů (návykové látky, chemické látky, zdravotní dokumentace, ochrana osobních údajů, odpady atd.).

Požadavek na vzdělání je tedy u obou funkcí stejný. Obě funkce může (ale nemusí) vykonávat tatáž osoba. Termíny se sice značně překrývají, ale totožné nejsou. To se může významně projevit již v blízké budoucnosti, protože MZČR plánuje, že bude jen jeden odborný zástupce provozovatele pro všechna jeho zdravotnická zařízení (v dnešní terminologii). V praxi by to znamenalo, že provozovatel 50 lékáren by měl např. jednoho odborného zástupce a 50 vedoucích lékárníků.

PharmDr. Vladimír Gondek

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?