Práce při mateřské

Práce při mateřské

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné během mateřské a rodičovské dovolené pracovat 1. pro stejného, 2. pro jiného zaměstnavatele? Jaká je v obou případech možná velikost pracovního úvazku, abych nepřišla o mateřskou, resp. rodičovskou? V případě, že bych pracovala pro stávajícího zaměstnavatele (např. na úvazek 0,3), jak smluvně tento nový vztah ošetřit (zaměstnavatel odmítá dohodu o provedení práce, chce mít novou pracovní smlouvu - tím bych ale ztratila smlouvu dosavadní, která je pro mě výhodná - lze to řešit např. dodatkem ke stávající pracovní smlouvě? Dále bych se chtěla zeptat, jakým způsobem se počítá výše mateřské dovolené. Děkuji za zodpovězení otázek.


Po dobu mateřské dovolené pobírá žena dávku nemocenského pojištění, konkrétně peněžitou pomoc v mateřství. Výše peněžité pomoci v mateřství za kalendářní den činí 70 % denního vyměřovacího základu. Přesný způsob výpočtu peněžité pomoci v mateřství a podmínky přiznání této dávky stanoví zákon o nemocenském pojištění. Jelikož dávka slouží k zajištění ženy po dobu dočasné pracovní neschopnosti na období před a po porodu dítěte, není možné ji nárokovat po dobu probíhající výdělečné činnosti. Po dobu rodičovské dovolené pobírá rodič rodičovský příspěvek na dítě a jeho pobírání není ovlivněno výší výdělku osoby, která tuto dávku na dítě pobírá. Jedinou podmínkou je, aby rodič, pokud nezajišťuje celodenní řádnou péči osobně, zajistil, aby tuto péči poskytovala dítěti jiná zletilá osoba.
Na základě dohody zaměstnance se zaměstnavatelem je možné dodatkem ke stávající pracovní smlouvě upravit rozsah pracovního úvazku. Takovou úpravu pracovního úvazku lze smluvně omezit i jen na Vámi předpokládané časové období, po jehož uplynutí bude platit původně dohodnutá výše pracovního úvazku.
Po dobu pobírání rodičovského příspěvku je tedy možná práce pro stávajícího i jiného zaměstnavatele. V případě jiného zaměstnavatele, je možné vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jste zaměstnána, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.
Mgr. Jiří Švejnoha, právní poradce ČLK

 

 

 

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?