Příprava roztoku/gelu/ z nystatinu

Příprava roztoku/gelu/ z nystatinu

Dobrý den,můžete mi napsat složení a přípravu roztoku nystatinu na moučnivku v ústech u malých dětí a kojenců.Děkuji Mgr.Fialová


V případě přípravků s nystatinem se na orofaryngeální kandidózy připravují suspenze, protože látka se v běžných rozpouštědlech nerozpouští.
 
Nejčastěji se předepisují tyto receptury:
 
Nystatinová suspenze 50 000 IU/g:
 
Rp.
Nystatini  . . . . . . . . 1 000 000 IU
Glyceroli 85% . . . . . ad 20,0
M. f. susp.
D. S. 4–6× denně nanášet na postižená místa na sliznici dutiny ústní.
 
Postup přípravy: Příslušné množství nystatinu se v třence rozetře s 0,5 g glycerolu 85%. Po částech se za důkladného promíchávání a seškrabávání ze stěn třenky přidává zbývající množství glycerolu do 20,0 g. Výsledný přípravek se adjustuje např. do hnědé širokohrdlé lékovky. Opatří se doplňující signaturou „Před upotřebením protřepat“. Uchovává se v chladničce, při teplotě 2–8 °C, chráněn před světlem. Použitelnost přípravku, resp. doporučená doba spotřeby, jsou 3 měsíce.
 
Nystatinová izotonická suspenze 100 000 IU/g s 1,5 % methylcelulózy, která je vhodná i pro novorozence a nedonošené:
 
Rp.
Nystatini  . . . . . . . 2 000 000 IU
Metylcellulosi . . . . . . . . . 0,3
Glyceroli 85% . . . . . . . . .0,6
Aq. pro inj. . . . . . . . ad 20,0
M. f. susp.
D. S. 3–6× denně 0,5–1,0 ml na postižená místa 
sliznice dutiny ústní.
 
Postup přípravy: V kádince se methylcelulóza zalije 10 g vroucí vody na injekci a za stálého míchání se dokonale suspenduje, poté se přidá 8 g horké vody na injekci a opět se důkladně promíchá – nesmějí být přítomny shluklé a slepené částice methylcelulózy. Směs se nechá při teplotě místnosti volně chladnout za občasného šetrného promíchání (aby se zbytečně do směsi nevmísily vzduchové bubliny), až vznikne mírně zakalený sliz. Ten se následně umístí do chladničky až do téměř úplného vyjasnění. Mezitím se náležité množství nystatinu v třence rozetře s předepsaným množstvím glycerolu na pastu. K rozetřené směsi nystatinu s glycerolem ve třence se po částech přidává studený metylcelulózový sliz až vznikne stejnorodá, jasně žlutá suspenze. Zbývající množství slizu z kádinky se vypláchne takovým množstvím studené vody na injekci, aby celkové množství přípravku, po přimísení ke směsi v třence, činilo 20,0 g. Vzniklý přípravek se adjustuje do hnědé skleněné lékovky s pipetkou, která je opatřena stupnicí. Není-li dostupná pipetka se stupnicí, je možné adjustovat do širokohrdlé lékovky a přidat dávkovací stříkačku nebo jednorázovou 2ml injekční stříkačku. Opatří se doplňující signaturou „Před upotřebením protřepat“. Uchovává se při teplotě 2–8 °C, chráněn před světlem. Použitelnost přípravku je stanovena na 2 týdny.
 
Podrobněji se o těchto přípravcích pojednává v literatuře:
 
Sklenář Z, Hašek J. Nové léčivé přípravky v magistraliter receptuře I. – Nystatin. Prakt. lékáren. 2010; 6(1): 30–35
Sklenář Z, Ščigel V. Magistraliter receptura ve stomatologii. ČSK a Havlíček Brain Team, Praha, 2012, 1. vydání
 
PharmDr. Jan Hašek
 
 

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?