Mohu jako provozovatelka lékárny prodat nedenaturovaný líh jinému podnikatelskému subjektu a za jakých podmínek?


Odpověď na Vaši otázku není ve všech ohledech zcela jednoznačná. Po konzultaci s metodikem Generálního ředitelství cel pro spotřební daně lze však uvést následující.

Podle § 3 zákona č. 676/2004 Sb., o povinném značení lihu, musí být líh (ve smyslu nedenaturovaného etanolu s nejméně 15 objemovými procenty) ve spotřebitelském balení označen kontrolní páskou, nestanoví-li tento zákon jinak. A zákon v § 4 stanoví, že povinnost značení se mj. nevztahuje na líh, který je uzavřen v obalu menším než 0,2 l.

Z hlediska značení lihu tedy můžete líh bez kontrolní pásky dále prodávat, je-li v balení menším než 0,2 l nebo v balení opatřeném kontrolní páskou, v němž jste jej sama nakoupila. Jakmile budete líh přeplňovat do jiných balení a dále prodávat k jinému účelu, měla byste se podle zákona zaregistrovat u celního úřadu a začít nakládat s kontrolními páskami. To je ovšem spojeno se značnou administrativní zátěží.

Výše uvedené se týká spotřebitelského balení. Tím se rozumí uzavřené nádoby nebo jiné obaly opatřené etiketou výrobce, dovozce nebo prodejce, určené pro prodej lihu konečnému spotřebiteli na daňovém území České republiky, přičemž konečným spotřebitelem se rozumí osoba, které je líh ke konečné spotřebě určen.

Při prodeji musíte proto vážit, zda prodáváte konečnému spotřebiteli či nikoliv, a podle toho plnit povinnost značení. V případě nejistoty doporučuji konzultaci na celním úřadě. Předem upozorňuji, že pojem konečný spotřebitel není nikde uspokojivě objasněn. U běžného pacienta či nepodnikajícího zákazníka není o jeho postavení konečného spotřebitele sporu. Jinak tomu může být u prodeje podnikateli, u něhož nemusí být snadné určit, zda je konečným spotřebitelem.

Jistou útěchou vám může být, že kontrolní pozornost celních orgánů není příliš zaměřena na lékárny, ale to neznamená, že lze povinnosti ze zákona podceňovat.

V současnosti se připravuje novela zákona o povinném značení lihu, podle níž by mělo být nejmenší balení lihu bez značení z nynějších 0,2 l ještě sníženo.

Znovu tedy opakuji, že nejpohodlnějším způsobem prodeje pro vás bude prodej v baleních do 0,2 l anebo v originálním balení od vašeho dodavatele opatřeném kontrolní páskou. Musíte samozřejmě trvat na tom, že vám dodavatel prodá označené balení. Jinak se vystavujete riziku, že sama prodáte neoznačené balení konečnému spotřebiteli. Po případné kontrole by vám mohla být uložena sankce ve formě pokuty.

Pro úplnost je třeba zmínit problematiku lihu osvobozeného od spotřební daně. Ani ten totiž nemusí být označen na svém balení kontrolní páskou.

Zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, ve svém § 71 až 73 upravuje podmínky osvobození lihu od spotřební daně. Mimo jiné je od daně osvobozen i líh pro výrobu a přípravu léčiv. Pro přijímání a užívání lihu osvobozeného z tohoto důvodu je však nutné zvláštní povolení celního ředitelství, které ale nelze vydat za účelem  dalšího prodeje lihu. Bez tohoto povolení lékárna líh osvobozený od daně nemůže získat, a tedy ani prodat.

Z hlediska předmětu činnosti lékárny je dále nutné přihlížet k tomu, zda prodej lihu lékárnou ve větších množstvích stále spadá do poskytování zdravotnické lékárenské péče, či zda se již nejedná o výkon živnosti (malo či velkoobchod). K tomu je pak nezbytné být držitelem příslušného živnostenského oprávnění.

Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík, právní poradce ČLK

 

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?