Ráda bych si otevřela lékárnu, ale jak mám postupovat, abych se nedostala do problémů?


Oprávnění k provozování lékárny vzniká rozhodnutím o registraci příslušného krajského úřadu (KÚ) podle zákona č. 160/1992 Sb. v platném znění. Musíte tedy znát tento zákon. V § 10 se dočtete jaké údaje musí obsahovat žádost o registraci a zejména jaké doklady k ní musí být připojeny. Smyslem příloh je prokázat, že máte vyhovující lékárnu (osvědčení SÚKL o věcném a technickém vybavení), že máte vyhovující odborně způsobilý personál (doklady o vzdělání, souhlas KÚ s personálním vybavením) a že provoz lékárny nebude ohrožovat "veřejné zdraví" (provozní řád, schválený orgánem ochrany veřejného zdraví).

Na okraj podotýkám, že podle zákona č. 220/1991 Sb. také musíte mít vy nebo váš odborný zástupce osvědčení ČLK.

Není v možnostech této rubriky dát návod na "otevření" lékárny, ale musíte dále znát zákony č. 95/2004Sb.(farmaceuti), 96/2004Sb.(farmaceutičtí asistenti), 79/1997Sb.(zákon o léčivu), 167/1998Sb.(návykové látky), 48/1997Sb.(zdravotní pojištění - přístup k němu) a vyhlášky č. 255/2003Sb.(příprava a výdej léčiv) a zejména vyhl.č.49/1993Sb.(věcné a tech. vybavení lékáren) aby jste měla hrubou představu o tom co to obnáší zprovoznit novou lékárnu.

Osobně bych začal u vyhl.49/1993Sb. Ta v podstatě říká, že potřebujte nejméně 100 - 110 m2 rozdělitelných do místností a pracovišť zde uvedených. Pokud takovým prostorem disponujete, můžete začít stavební řízení, které musí skončit kolaudací. Stavební řízení musíte prodělat, i kdyby se shodou okolností nemuselo nic přestavovat (tzv. změna užívání). Po zkolaudování a zařízení lékárny můžete již získat výše zmíněné osvědčení SÚKL o věcném a technickém vybavení. Velmi doporučuji, ještě před zahájením projekčních prací, nechat si od SÚKL schválit tzv. dispoziční řešení. Předejdete tím případnému bourání v případě, že vaše lékárna sice má potřebné místnosti, ale funkčně nevhodně navazující.

Ostatní už je v podstatě jen administrativa. Lékárníci studují 5 + 4 roky a pokud nejste lékárník není ve vašich silách všechny dílčí problémy kvalitně zvládnout. Pak navrhuji najmout si atestovaného lékárníka, který by měl všechny výše uvedené předpisy znát.

Pokud jste členem ČLK pak všechny výše uvedené předpisy najdete v platném znění na CD, které dostáváte s Časopisem českých lékárníků zhruba jednou ročně. Na dílčí sporné problémy vám pak můžeme odpovědět i v této rubrice, ale nemůžeme se za vás naučit běžné předpisy.

Zcela na konec dodávám, že jako provozovatelka musíte znát i účetní, daňové, pracovní, pracovně - bezpečnostní, požární a jiné obecné předpisy a že než začnete něco konkrétního dělat, měla by jste vědět jakou formou a proč tou nebo onou formou (fyzická osoba, s.r.o., akciová společnost) budete podnikat. K tomu by jste měla konzultovat s kvalitním daňovým poradcem nebo účetním.

PharmDr. Vladimír Gondek

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?