Prosím o objasnění správného postupu v následujících situacích: 1.dle §3 vyhl. 84/2008, odst.8 ad c) se za přípravu rozumí též rozdělování jednotlivých balení registrovaných LP pro zdrav.zařízení. Znamená to tedy, že při požadavku odd. nemocnice např. na odběr Tritici amylum 500g je lékárna povinna otevřít objednané balení, nahlédnout na bílý prášek a takto organolepticky "vyzkoušenou" surovinu předat odběrateli. Nebo požadavek na 1l H2O2 3%, při odběru Hydrogenii peroxidum 3% 1l od dodavatele s certifikátem totožnosti je nutné roztrhnout certifikát, nahlédnout na bezbarvou tekutinu a v této otevřené podobě předat odběrateli? Nebo je nutné odebírané látky přebalit s patřičným lékárenským signováním? Je vlastně LL v takovém případě registrovaným LP? A postupuje se stejně, je-li odběratelem např. laboratoř VŠ? 2.jak naložit s reagenčním aparátem, který se při dnešní podobě ověřování totožnosti LL a PL organolepticky (odmyšleno od absurdity tohoto postupu u "bílých prachů" či "bezbarvých tekutin") stal vlastně zbytečným? Je nadále povinným vybavením lékárny? Děkuji za odpověď.

 

1) uváděné příklady nejsou registrované léčivé přípravky. Registrovaný LP je teď správný název pro hromadně vyráběné léčivé přípravky (HVLP). Citovaný odstavec lékárenské vyhlášky mluví třeba o dělení injekčního adrenalinu, kdy lékař v lékárně může dostat jen 1 ampuli. Nebo 5 ampulí Colomycinu injekcí, když balení je po 10 ampulích.

Vámi uváděné příklady jsou léčivé látky a pomocné látky. Ty nejsou určeny pro přímý výdej. Musíte je při příjmu zkontrolovat (organolepticky nebo fyzikálně-chemicky, podle datumu výroby). A pak z léčivé látky udělat léčivý přípravek (alespoň přebalit, přeznačit). Není rozdíl, zda to je Ambiderman, peroxid vodíku nebo Tritici amylu. Pokud si nejste jistý, zda je o registrovaný LP nebo o léčivou látku, prohlédněte si pořádně obal. Registrované LP (HVLP) tam mají napsané registrační číslo.

Laboratoř VŠ není zdravotnické zařízení, takže tam se tímto způsobem postupovat nemůže. Nemůžete vydávat léčivé přípravky vázané na předpis, nemůžete dělit HVLP (registrované přípravky)...

2) reagenční aparát se ještě zcela zbytečným nestal (alespoň k nám do lékárny stále chodí suroviny, které se stále musí zkoušet fyzikálně-chemicky = suroviny vyrobené před platností vyhlášky). Takže doporučuji zatím si reagenční aparát nechat. Až někdy v budoucnu bude jeho likvidace aktuální (až si bude jistý, že už vám staré suroviny nepřijdou), tak ho necháte zlikvidovat jako nebezpečný odpad (specializovaná firma, která má oprávnění likvidovat nebezpečný odpad).

Mgr. Hana Šnajdrová

PS: ještě se vrátím k absurditě bílého prachu a bezbarvé tekutiny. Organolepticky můžete posoudit i jiné vlastnosti než jen barvu - snadno odhadnete zda máte v ruce viskózní glycerin nebo voňavý líh. Vůbec se netěším na to, až se stane záměna suroviny u výrobce, lékárník to nepozná a bude se řešit, kdo za to zodpovídá a jestli to lékárník při organoleptické zkoušce mohl zjistit.

 

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?