Dobrý den, ráda bych věděla,jaké slevy může lékárna poskytovat,jak má vypadat účtenka v případě,že se poskytují slevy z realizace receptů,kde se sčítají poplatky a doplatky.Děkuji J.Slámová

 

Lékárna může obecně vzato poskytovat jakékoliv slevy. V současné době odpovědné orgány nepovažují poskytování slev za obcházení povinnosti výběru regulačního poplatku. Z hlediska daňového se slevy nepovažují za daňový únik, pokud objektivně přispívají k prosperitě poskytovatele slevy.

Podobu účtenky (prodejní doklad, paragon) definuje zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání v §28, odst. 14.:

„Podnikatel je povinen vydat na žádost zákazníka doklady o prodeji zboží a o poskytnutí služby. Na dokladu musí být uvedeno označení podnikatele obchodní firmou, popřípadě názvem nebo jménem a příjmením, a identifikačním číslem, datum prodeje zboží nebo poskytnutí služby, druh zboží nebo služby a cena, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak.“

Výdej léčivých přípravků se sice neřídí živnostenským zákonem, ale proti výše uvedeným údajům nelze nic namítat. Plátci DPH musí dbát na to, aby účtenka obsahovala náležitosti alespoň zjednodušeného daňového dokladu, jsou-li pacientem požádáni o vystavení daňového dokladu.

Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění v §16a, odst. 6 ukládá zdravotnickému zařízení povinnost vydat na žádost pojištěnce doklad o zaplacení poplatku s uvedením:

· čísla pojištěnce,

· výše regulačního poplatku,

· dne jeho zaplacení,

· otiskem razítka zdravotnického zařízení a podpisem osoby, která regulační poplatek přijala,

· a jde-li o zařízení lékárenské péče, též s uvedením o názvu léčivého přípravku nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely a o výše doplatku, který se započítává do limitu.

V praxi došlo k prolnutí těchto dvou dokladů do jednoho, konkrétní podoba zřejmě závisí na možnostech informačního systému v lékárně.

Uvádění údajů o provedeném odpočtu pomocí arctg či o odečtení regulačního poplatku od doplatku nemá oporu v žádném platném předpise. Snaha uvádět tyto údaje na účtence pramení z potřeby ukázat veřejnosti, že i když platí regulační poplatek, tak ho vlastně neplatí.

Ministerstvo zdravotnictví na situaci reagovalo představením minimálních doporučených údajů na účtence, které jsou zveřejněny na webových stránkách MZd ( http://www.mzcr.cz/Pages/784-jak-od-1-dubna-2009-na-regulacni-poplatky.html ):

  1. Název balení léčivého přípravku nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely (dále jen „lék“)
  2. Počet balení
  3. Nesnížená cena za 1 balení = cena před snížením, tj. cena původce + marže + DPH
  4. Prodejní cena za 1 balení = cena po snížení o arctg u plně hrazených léků nebo o regulační poplatek (při výdeji jednoho balení) nebo o část regulačního poplatku při výdeji více balení jednoho druhu léku v závislosti na počtu balení
  5. Úhrada ZP za 1 balení = částka, kterou hradí příslušná zdravotní pojišťovna v souladu se zákonem, a je u všech zdravotních pojišťoven v příslušném období stejná
  6. Regulační poplatek = částka v hodnotě 30 Kč, která se započítává do limitu 5000,- Kč, resp. 2500,- Kč (dále jen „limit“)
  7. Započitatelný doplatek = částka, která se započítává do limitu. Jde o částku, která je maximálně ve výši skutečně zaplacené částky pacientem jako rozdíl mezi prodejní cenou a úhradou, kterou platí zdravotní pojišťovna. Do limitu se započítávají doplatky na částečně hrazené léky pouze ve výši doplatku na nejlevnější na trhu dostupné léčivé přípravky nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely s obsahem stejné léčivé látky a stejné cesty podání.
  8. Nezapočitatelný doplatek = částka, která se nezapočítává do limitu, protože buď u stejné léčivé látky a stejné cesty podání existuje lék plně hrazený  z  v.z.p. ( a tedy je započitatelný doplatek nula) nebo existuje lék, který má nižší doplatek a pak je toto rozdíl mezi započitatelným doplatkem a skutečně zaplaceným doplatkem.
  9. Zaplaceno pacientem celkem = nesnížená cena všech balení mínus úhrada zdravotní pojišťovnou za všechna balení.

 

Je třeba upozornit na to, že ne všechny údaje uvedené v doporučení ministerstva jsou povinné a že ani doklad, která obsahuje "pouze" všechny údaje doporučené MZ, nesplňuje požadavky kladené na účtenky, daňové doklady ani nesplňuje požadavky zákona 48/1997.

 

Mgr. Martin Mátl, Mgr. Hana Šnajdrová

 

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?