Targezinové nosní kapky

Targezinové nosní kapky

dotaz na targezinové nosní kapky: jsou-li s targezinem na úhradu a s targezinem+ephedrinem na 0,01 úhradu, jak to bude vypadat, pokud na Rp bude kombinace, ale ephedrin tam z důvodu inkompatibility nedám. Zde já jako lékárník zásahem do receptury zároveň měním způsob úhrady. Pokud je naúčtuji pojišťovně, zasahuji lékaři do paušálu, ačkoli s tím třeba nepočítal. (pokud tedy tuší o rozdílnosti úhrad IPL).


Z pohledu úhrady - ano, samotný targesin má plnou úhradu ZP, pokud obsahuje i efedrin, potom je úhrada 0,01 Kč. Pokud efedrin do IPLP nedáte (což je správné - viz níže), považoval bych za potřebné a vhodné lékaře o tom informovat, resp. prostě na inkompatibilitu upozornit a řešit. Není to o tom, že zasahujete do jeho nákladů (zde je skutečně pravdou, že o tom, že dekongescenty nejsou hrazeny nebude řada lékařů určitou dobu vědět a navíc v nákladech to bude vcelku minimální rozdíl), ale o řešení preskripce.

 

Mgr. Jiří Kotlář

P.S. Informace o možnostech řešení a problému této inkompatibility - dovolím si zveřejnit názor dr. Zbyňka Sklenáře, se kterým jsem konzultoval:

"Obvyklá kombinace je 1 % chloridu efedrinia a 3 % targesinu. Jedná se o praktickou inkompatibilitu projevující se jako sraženina chloridu stříbrného. Nedochází k ní však ihned po přípravě, ale obvykle až za 3-5 dnů, i při uchovávání v chladu. Za pokojové teploty však dříve. Nicméně tuto kombinaci nepovažuji za vhodnou a vždy jsem připravoval a doporučoval připravovat dvoje kapky, zvlášť targesin (+izotonizace) a zvlášť efedrin (+izotonizace) a pacienta při výdeji poučit, že nejprve bude kapat efedrin ("ty bezbarvé"), poté targesin ("ty hnědé"). Výhoda rozdělených léčivých látek spočívá též v tom, že efedrin se, stejně jako ostatní dekongestiva, nedoporučuje kapat déle než 7 dní, kdežto targesin, pro své antiseptické vlastnosti, až 10 dnů.

V případě, že lékař vysloveně trvá na kombinaci, musí být pacientovi (i lékaři) řečeno, že přípravek může být používán maximálně tak 3-4 dny, resp. do vytvoření zákalu nebo sraženiny. Zákal však u tak tmavého roztoku, ve 20 ml lékovce polepené signaturami, lze zjistit poměrně obtížně.

Závěrem: nedoporučuji uvedená dvě léčiva připravovat dohromady, má-li pacient přípravek aplikovat 7 dnů, což je obvyklá doba léčby, i se tato délka obvykle vyžaduje a předpokládá. Při přípravě dvou nosních kapek, tedy zvlášť targesinu a zvlášť chloridu efedrinia, nezapomenout izotonizovat targesin KNO3, efedrin NaCl. Potřebné množství NaCl k chloridu efedrinia je však nutné hledat v tabulce v ČSL 4, jelikož v ČL 2002 i v ČL 2005 na toto léčivo (efedriniumchlorid) tvůrci lékopisu zapomněli, stejně tak potřebné množství KNO3, jelikož tato izotonizační přísada v novém lékopise rovněž není uvedena."

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?