Tisková zpráva ČLnK – Lékárníci reexporty léků nepodporují.

Tisková zpráva ČLnK – Lékárníci reexporty léků nepodporují.

Česká lékárnická komora bude i nadále vyvíjet maximální úsilí k navržení a přijetí legislativních změn, které povedou k omezení paralelního vývozu, v jehož důsledku chybí léky pro české pacienty.
Praha, 4. září 2012 – Česká lékárnická komora bude i nadále vyvíjet maximální úsilí k navržení a přijetí legislativních změn, které povedou k omezení paralelního vývozu, v jehož důsledku chybí léky pro české pacienty. Zásadně se ohrazuje proti tvrzení, že je současná situace s nedostatkem některých léčiv způsobena zejména jejich prodejem z lékáren do distribuce a dále do zahraničí. Pro takové tvrzení dosud nebyly předloženy Státním ústavem pro kontrolu léčiv žádné přesvědčivé důkazy.
V pondělí 3. září se uskutečnila z iniciativy České lékárnické komory schůzka jejího prezidenta Lubomíra Chudoby a vicepremiérky Karolíny Peake. Hlavním tématem setkání byl reexport léků z České republiky do zahraničí, zejména s ohledem na vyřazení této oblasti z vládního návrhu novely zákona o léčivech. Prezident ČLnK informoval na schůzce paní vicepremiérku nejen o postoji komory k reexportům, ale také o skutečných důvodech a možných zdravotních důsledcích nedostatku některých léků na českém trhu.
Paralelní vývoz léčiv do zahraničí, tzv. reexport, se v poslední době stává častou příčinou výpadku dodávek některých léčiv našim pacientům. Česká lékárnická komora proto trvale usiluje o legislativní změny, které by vedly k jeho omezení. "Novelizace zákona o léčivech v původním vládním návrhu sice nemohla zcela zabránit nežádoucímu vývozu léčiv do zahraničí, mohla však situaci výrazně zpřehlednit a dát do ruky státním institucím větší možnost k přijetí dalších opatření k zajištění léků pro české pacienty," říká Lubomír Chudoba a dodává, "dle rozhodnutí Evropského soudního dvora mohou jednotlivé státy EU i navzdory volnému pohybu zboží v rámci unie přijmout opatření, která jednostranně nadřazují zajištění dostatečného množství léčivých přípravků pro své občany volnému mezinárodnímu obchodu." 
Lékárny v České republice se staly opakovaně terčem nepravdivého nařčení, že jsou finančně zainteresované na vývozu léků, které pak chybí pro léčbu našich pacientů. Nikdo, ani pověřené státní instituce, však takové tvrzení nedoložil reálnými daty. Ve skutečnosti mohou léky do zahraničí vyvážet výhradně držitelé distribučního oprávnění, tedy distributoři, nikoli lékárny. Ani v současné době není legální prodej léků z lékárny do distribuce, případně přímo do zahraničí. Státní ústav pro kontrolu léčiv, jako kontrolní orgán v této oblasti, nepředložil ani na výslovnou žádost ČLnK oficiální údaje, z nichž by vyplývalo, že lékárny porušují zákonná ustanovení distribucí léčiv. Z toho lze velmi snadno odvodit, že nedostatek některých léčiv na českém trhu není způsoben lékárnami, stejně tak z toho vyplývá, že se lékárny věnují především zajištění léčiv pro své pacienty a z vývozu léčiv do zahraničí neprofitují. 
 
Tisková zpráva

Sdílet článek:

Související články

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.

  • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Dnes se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR kulatý stůl na téma zásilkového výdeje léků na předpis. Česká lékárnická komora vítá snahu ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, pacientských organizací a dalších věnovat pozornost důkladné přípravě legislativního návrhu. Je především v zájmu pacientů, aby se zásilkový výdej nezavedl ve zjednodušené podobě, jež by vyhovovala pouze těm, kteří v lécích vidí jen další položku rozšiřující sortiment internetových obchodů. Česká lékárnická komora upozornila poslance a zástupce Národní asociace pacientských organizací na rizika zásilkového výdeje na předpis. Zároveň je seznámila s pravidly a opatřeními, která musí být přijata před jeho případným zavedením. Na prvním místě jako vždy zůstává zachování bezpečné a kvalitní lékárenská péče, která dosud chrání zdraví a život pacientů.