Upozornění na zneužívání pojmu lékárna  nezdravotnickými subjekty

Upozornění na zneužívání pojmu lékárna nezdravotnickými subjekty

Tisková zpráva ze dne 26. 8. 2013




V poslední době se stále častěji setkáváme s tím, že někteří provozovatelé běžných obchodů, například s konopnými produkty, zneužívají při své propagaci slovo lékárna, přestože jejich provozovna není podle platných právních předpisů lékárnou a ani kvalifikace jejich personálu neodpovídá požadavkům na univerzitní vzdělání v oboru farmacie. V kupujících je tak vytvářen mylný dojem, že jejich zdravotní obtíže řeší kvalifikovaní zdravotníci ve zdravotnickém zařízení.
 
Na zneužívání pojmu lékárna různými nezdravotnickými subjekty upozorňujeme již delší dobu. Jejich i potenciální zákazníci jsou vystaveni zcela zjevně nekalému jednání, když jsou uváděni v omyl, neboť jim ve skutečnosti nebude poskytnuta inzerovaná služba ve zdravotnickém zařízení, ale v běžném obchodě. Nehledě na to, že prodávané přípravky ani nespadají do kategorie léčiv. Lékárna je zcela jasně definována zákony a vyhláškami, musí splňovat celou řadu požadavků na věcné a technické vybavení, v neposlední řadě musí disponovat také kvalifikovaným personálem, který prochází celoživotním a specializačním vzděláváním obdobně, jako je tomu u lékařů a zdravotních sester.
 
Nehodnotíme produkty konkrétního obchodu, to nám v tomto případě ani nepřísluší, přesto musíme upozornit pacienty na to, že se mohou se zneužíváním pojmu lékárna setkat. Každá skutečná lékárna by měla být označena zeleným lékárenským křížem a na viditelném místě by měly být vyvěšeny údaje o odborném zástupci a vedoucím lékárníkovi. Údaje je možné ověřit také na webech Státního ústavu pro kontrolu léčiv a České lékárnické komory.


Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:         +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Michal Hojný, člen představenstva ČLnK:        +420 606 649 180, hojny@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK:         +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz

Tisková zpráva

Sdílet článek:

Související články

  • Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren. 47 procent pacientů má obavy z nedostatečného účinku samoléčby.

    Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren. 47 procent pacientů má obavy z nedostatečného účinku samoléčby.

    Ve čtvrtek 19. června se v lékárnách po celé České republice uskuteční tradiční Den lékáren, letos s podtitulem Samoléčba začíná v lékárně. Česká lékárnická komora (ČLnK) v rámci kampaně upozorňuje na bezpečnou a správnou samoléčbu jako běžnou součást péče o zdraví a připomíná nezastupitelnou roli farmaceutů coby odborníků, kteří pacienty samoléčbou bezpečně provedou. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 16. do 20. června v téměř 1 400 lékárnách po celé České republice.

  • Spolupráce lékařů a farmaceutů je klíčová pro bezpečnou léčbu pacientů, ukázal projekt Sledování lékových chyb

    Spolupráce lékařů a farmaceutů je klíčová pro bezpečnou léčbu pacientů, ukázal projekt Sledování lékových chyb

    Projekt Sledování lékových chyb, který Česká lékárnická komora (ČLnK) spustila v polovině dubna 2025, mapuje chyby v předepisování léčiv odhalené při výdeji léčivých přípravků v lékárnách. Výsledky potvrzují zásadní roli spolupráce lékařů a farmaceutů v zajištění bezpečné léčby pacientů. Během dvou týdnů projekt odhalil více než 12 tisíc pochybení. Ačkoliv velkou část z nich představovaly chyby administrativního rázu, byly zaznamenány i závažné omyly v preskripci léků. Ty by – v případě, že by je farmaceut v lékárně nezachytil – mohly v řadě případů vést i k poškození zdraví. Potvrdila se tak nezastupitelná role farmaceutů ve zdravotnickém systému.

  • Lékárníci jako strážci bezpečné léčby. Díky svému vzdělání a s pomocí lékového záznamu odhalují chyby v předepisování léků

    Lékárníci jako strážci bezpečné léčby. Díky svému vzdělání a s pomocí lékového záznamu odhalují chyby v předepisování léků

    Farmaceuti mají již pět let možnost nahlížet do lékového záznamu pacientů, což výrazně přispívá k zajištění bezpečné farmakoterapie a efektivní léčby. I díky náhledu do lékového záznamu pomáhají denně odhalit rizika spojená s užíváním léků – ať už jde o nevhodné kombinace, duplicity v preskripci nebo překročení stanovených dávek. Jen za první čtvrtletí této možnosti využili téměř 4,8 milionkrát. Od ledna do března letošního roku vydali farmaceuti pacientům téměř 22 milionů elektronických receptů.