Volno na předatestační kurzy

Volno na předatestační kurzy

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda je volno brané na předatestační kurzy placené zaměstnavatelem nebo se na něj musí brát dovolená, příp.náhradní volno. A jestli je zaměstnavatel povinnen toto volno umožnit. Může si tyto náklady (volno+ kurzovné) zaměstnavatel odečíst z daní? Předem děkuji za odpověď.

 

Zákoník práce rozlišuje mezi prohlubováním kvalifikace k výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě a zvyšováním kvalifikace zaměstnance v souladu s potřebou zaměstnavatele. Prohlubováním kvalifikace se rozumí též její udržování a obnovování a zvýšením kvalifikace se rozumí též její získání nebo rozšíření.

Účast na školení a studiu při zaměstnání za účelem prohloubení kvalifikace je výkonem práce, za který přísluší zaměstnanci mzda.

Při zvyšování kvalifikace zaměstnavatel pracovní úlevy a hmotné zabezepečení zaměstnanci poskytovat může, ale nemusí, a to za předpokladu, že zvýšení kvalifikace je v souladu s potřebou zaměstnavatele. Za tímto účelem mohou zaměstnavatel se zaměstnancem též uzavřít tzv. stabilizační dohodu, kterou se zaměstnavatel zavazuje umožnit zaměstnanci zvýšení kvalifikace a zaměstnanec se zavazuje k setrvání v pracovním poměru po určitou dobu.

Z výše uvedených hledisek je třeba posoudit, zda předatestační kurzy vedou k prohlubování, nebo ke zvyšování kvalifikace. Zákon č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, ve své části šesté nazvané specializační vzdělávání a celoživotní vzdělávání (§§ 19 až 23) rozlišuje mezi specializačním vzděláváním ukončeným atestační zkouškou a celoživotním vzděláváním.

Specializační vzdělávání vede k získání specializované způsobilosti v příslušném oboru, a tedy ke zvýšení kvalifikace. Naproti tomu celoživotní vzdělávání je definováno jako průběžné obnovování vědomostí, dovedností a způsobilosti odpovídající získané odbornosti a je přímo zákonem (§ 22, odst. 5) považováno za prohlubování kvalifikace.

Z toho vyplývá, že specializační vzdělávání jako způsob zvyšování kvalifikace nezakládá povinnost zaměstnavatele poskytovat zaměstnanci pracovní úlevy (mj. i pracovní volno) a hmotné zabezpečení. Zaměstnavatel však tyto výhody poskytnout může. Daňově uznatelnými náklady budou tehdy, bude-li předpokládané zvýšení kvalifikace v souladu s potřebou zaměstavatele.

Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík - externí právník ČLK

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?