Výběrové řízení

Výběrové řízení

Údajně má od roku 2008 vejít v platnost zákon o nepovinnosti absolvovat jako provozovatel nestátního zdravotnického zařízení výběrové řízení i při pouhé změně statutu provozovatele. Jde o to, že nyní provozujeme dvě lékárny a OOVL vlastnickou formou fyzické osoby. V nejbližší době bude docházet k transformaci převodem (nebo prodejem) na akciovou společnost, přičemž provozovateli zůstanou stávající držitelé osvědčení. Výklad zákona není znám. Půjde o povinnost absolvovat toto řízení při přechodu z fyzické na právnickou osobu i v roce 2008? Krajské úřady vzhledem k blížícímu se konci roku již výběrová řízení uzavřely. Vznikla by (eventuelní?) nutnost tuto proceduru absolvovat až v následujícím roce? Lze vlastnický vztah transformovat a při neměnných držitelích osvědčení považovat stávající registrace u KÚ za dostačující a platné?


Úpravu výběrového řízení před uzavřením smlouvy o poskytování a úhradě zdravotní péče mezi zdravotní pojišťovnou a zdravotnickým zařízením obsahuje zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Tento zákon byl i v části upravující výběrové řízení novelizován zákonem č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů. Novela je účinná od 1. 1. 2008.
            Dosavadní úprava výběrového řízení předpokládala, že výsledek výběrového řízení nezakládá právo na uzavření smlouvy se zdravotní pojišťovnou. Tak tomu je i po novele. V případě lékáren bylo navíc vždy pochybné, zda je vůbec nutné výběrové řízení konat, protože zdravotní pojišťovny byly vždy povinny hradit zařízení lékárenské péče léčivé přípravky a prostředky zdravotnické techniky i tehdy, neměly-li vzájemně uzavřenou smlouvu. I tato úprava po novelizaci zůstává.
            Po novelizaci je nyní v zákoně mimo jiné jednoznačně uvedeno, že výběrové řízení se nekoná pro zdravotnická zařízení lékárenské péče a také v případě změny právní formy zdravotnického zařízení, nedochází-li k rozšíření rozsahu poskytované zdravotní péče. Z toho tedy vyplývá, že od 1. 1. 2008 se zdravotnická zařízení lékárenské péče nebudou zúčastňovat žádných výběrových řízení. Je přitom nerozhodné, zda provozovatelem zdravotnického zařízení bude osoba fyzická, či právnická.
            Ve své otázce hovoříte o tom, že v současné době provozujete lékárny jako fyzická osoba a že má dojít k následné změně provozovatele, jímž se má stát akciová společnost. Současně uvádíte, že provozovateli lékáren zůstanou stávající držitelé osvědčení. Zde předpokládám, že máte na mysli osvědčení ČLK pro výkon soukromé praxe v lékárně.
            Předně je nutno upozornit na to, že změna právní formy je možná pouze u právnických osob – obchodních společností. Za změnu právní formy však nelze považovat založení právnické osoby, která začne podnikat s majetkem převzatým od fyzické osoby. Dojde-li tedy skutečně k Vámi předpokládanému převodu lékárny, bude nutné vycházet z toho, že lékárnu přestala provozovat fyzická osoba a začala jí provozovat právnická osoba od původní fyzické osoby zcela odlišná. Za této situace pak nebude možné ani předpokládat, že provozovatelem zůstane stávající držitel osvědčení. Je samozřejmě možné, že pro akciovou společnost jako provozovatele bude vykonávat funkci odborného zástupce v lékárně ten stejný lékárník, který až dosud lékárnu sám provozoval. V takovém případě, ale nebude moci využít své dosavadní osvědčení a bude muset požádat o vydání nového. Tato povinnost vyplývá z licenčního řádu ČLK, který spojuje zánik osvědčení mj. se změnou provozovatele lékárny.
            Ve vztahu ke krajským úřadům není vzhledem k výše uvedenému nutné zabývat se výběrovými řízeními. Změní-li se však provozovatel lékárny, bude muset dojít ke změně registrace zdravotnického zařízení u krajského úřadu.
            Na Vaši poslední otázku lze tedy odpovědět, že vlastnický vztah k lékárnám tak, jak jej zamýšlíte změnit, způsobí, že dojde ke změně provozovatele, že stávající registrace u krajského úřadu nebude dostačující a že nebude možné předpokládat, že současný držitel osvědčení zůstane držitelem osvědčení i u nového provozovatele. Žádosti o vydání osvědčení ČLK a o změnu registrace u krajského úřadu se v tomto případě nelze vyhnout.
Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík, právní poradce ČLK

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?