Výdej s omezením- P, E

Výdej s omezením- P, E

Přeji dobrý den, ráda bych vyžádala potvrzení toho, že má farmaceut oporu v zákoně pro své rozhodnutí "nevydat s omezením" Postinor z důvodů morálních či náboženských. Děkuji.
LÉKÁRNÍK A VÝHRADA SVĚDOMÍ 
V souvislosti s převedením léčivých přípravků POSTINOR a ESCAPELLE do kategorie přípravků, jejichž výdej je možný bez lékařského předpisu s omezením, se oživil zájem o právní řešení otázky tzv. výhrady svědomí. Lékárník může mít kvůli vnitřním výhradám vůči účinkům léčivého přípravku zájem na tom, aby pacientovi nemusel tento přípravek vydat. Kromě nyní aktuálních přípravků brání výhrada svědomí nejčastěji výdejům antikoncepčních přípravků.
 
V současné době (listopad 2011) není výhrada svědomí v českém právním řádu nijak upravena. Určitou výjimkou je ustanovení článku 4 Etického kodexu ČLnK:
„Lékárník zajišťuje soustavnost poskytované péče i v případech pracovních sporů, uzavření lékárny nebo konfliktů s osobní morálkou či vírou; v takových případech je povinen informovat pacienty vhodnou formou o nejbližší lékárně, která jim poskytne péči.“
Kromě toho svobodu svědomí zaručuje Listina základních práv a svobod.
 
Jak tedy mají postupovat lékárníci, kteří kvůli svému svědomí nechtějí přípravek pacientovi vydat?
 
Nelze odhlédnout od toho, že lékárník je zdravotnický pracovník, a jako takový je povinen zdravotní péči poskytnout. Z této zásady je třeba vyjít při hledání správného postupu. Odmítnutí výdeje lze připustit tehdy, když je možné pacientovi zajistit bez větších obtíží výdej jiným lékárníkem. Ať již ve stejné lékárně, nebo v lékárně jiné. Pokud není možné výdej jiným lékárníkem v rozumném čase a v rozumné vzdálenosti zajistit, pak ani výhrada svědomí nesmí lékárníkovi bránit v tom, aby pacientovi lék vydal. Rozumný čas a rozumná vzdálenost nebude v každém konkrétním případě stejná. Vždy bude závislá na možnostech a ochotě pacienta a vždy bude nutné ji hodnotit individuálně.
 
Výše uvedené bude platit jen do konce února nebo března 2012 (v závislosti na publikaci ve sbírce zákonů), kdy začne účinkovat nový zákon o zdravotních službách. Ten ve svém § 50 odst. 2 stanoví toto:
Zdravotnický pracovník může odmítnout poskytnutí zdravotních služeb pacientovi v případě, že by jejich poskytnutí odporovalo jeho svědomí nebo náboženskému vyznání. O této skutečnosti je povinen ihned informovat poskytovatele, který zajistí pacientovi jiného zdravotnického pracovníka. Nemůže-li poskytovatel zajistit jiného zdravotnického pracovníka, zajistí pacientovi jiného poskytovatele, který mu zdravotní služby poskytne, pokud pacient zajištění jiného poskytovatele neodmítne. Záznam o odmítnutí zajištění jiného zdravotnického pracovníka nebo poskytovatele je součástí zdravotnické dokumentace; záznam podepíše pacient a zdravotnický pracovník. Zdravotnický pracovník nemůže odmítnout poskytnutí zdravotních služeb pacientovi z důvodu uvedeného ve větě první, pokud by odmítnutím došlo k ohrožení života pacienta nebo k vážnému ohrožení jeho zdraví a poskytovatel není schopen zajistit poskytnutí zdravotních služeb jiným zdravotnickým pracovníkem. Podle věty první až čtvrté se obdobně postupuje, odmítne-li poskytnutí zdravotních služeb poskytovatel.
Tato nová úprava by měla problematiku výhrady svědomí uspokojivě vyřešit.
 
Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?