Dobrý den, existuje nějaká možnost dovolání, pokud nám místní pobočka VZP opakovaně odmítá proplatit recepty se skládáním počtu balení (přepočet). Např. Siofor 120x850mg DS 2x1, vydáno 4x60 a podobně. Pojišťovna trvá na tom,že jde o porušení lékárenské vyhlášky a že lze vydat pouze balení na 3 měsíce a tudíž krátit ze 4 balení po 60 na 3 balení. Neakceptují několikanásobné vysvětlování, že jde o pouhý přepočet vydávaného balení, které splňuje dávku na 3 měsíce. Náš zaměstnavatel trvá na krácení balení a dlužnou částku bude vymáhat na dané lékárně, potažmo zaměstnancích. Stále doufám, že lékárník, který vydává lege artis by takto neměl být trestán a neměl ustupovat momentálním rozmyslům pojišťovny, která odmítá respektovat výklad vyhlášky dohodnutý s centrálami všech pojišťoven a platný již od 1.1.2008. Děkuji za jakoukoli pomoc či radu. Mgr. Šejbl
Pro to, že výklad vyhlášky není účelový, ale je správný, zcela jistě hovoří i skutečné formulace – konkrétně pak § 10, odst. 3, písm. e) vyhlášky č. 84/2008 Sb. Zde se o povinnosti vydat pouze tolik balení, která zajišťují terapii pacienta na 3 měsíce, mluví pouze v souvislostech, kdy předepsaný   (nikoliv vydávaný) počet balení přesahuje omezení preskripce na 3 měsíce.  Z tohoto tedy vyplývá opakovaně deklarovaný správný postup – z titulu, zda mohu vydat počet balení, která byla předepsána, posuzuji vždy to, co lékař na receptu předepsal. Pokud je toto v pořádku, poté  - je-li třeba – mohu provést náhradu – a vydávám tedy takový počet balení, aby odpovídal v přepočtu tolika balením z předepsaných, která mohu vydat. Tedy mohu-li vydat 2x 120 tbl., nahradím 4x 60 tbl. apod., již bez ohledu na to, na kolik dní terapie vydávaný počet balení dostačuje.
 
Je třeba se podívat na věc i z druhé strany. Lékař předpokládá zabezpečení terapie  na příslušné období, které z jeho předpisu vyplývá. Stejně tak i pacient má právo na výdej tohoto množství. Pokud byste postupoval jinak, než uvádím výše, výsledek by tomu neodpovídal a můžete se dostat do právního konfliktu s pacientem, příp. lékařem. Pokud pominu absurdní skutečnost, že při stejném předpisu by bylo možné vydávat pokaždé jiné množství v závislosti na tom, jakou velikost balení při výdeji použijete.
A ještě mne napadá jedna absurdní věc vyplývající z výkladu ZP. Pokud bych posuzoval počet a velikost vydávaných, nikoliv předepsaných  balení, mohl bych (pokud by taková balení existovala) jako náhradu za 2 balení po 120 tbl. vydat  1 balení 500 tbl., neboť omezení výdeje se týká pouze situace při více než 1 balení.
 
Jak se bránit? Standardními postupy. Písemně rozporovat revizní zprávu, žádat o detailní zdůvodnění, které ustanovení  smlouvy či právních předpisů jste porušili apod. (výše vidíte, že k ničemu takovému z Vaší strany nedošlo). Dále je pak možné i použít institut smírčího řízení atd. Na svévolný a účelový výklad právních předpisů též upozorníme vedení VZP (následným upřesněním zjištěno, že se věc týká VZP).

Mgr. Jiří Kotlář

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?