Vyjádření České lékárnické komory k „pozitivním listům VZP“

Vyjádření České lékárnické komory k „pozitivním listům VZP“

Tisková zpráva ČLnK ze dne 21. 6. 2013


Všeobecná zdravotní pojišťovna začala v poslední době šetřit peníze vytvořením tzv. pozitivního listu. Jde o seznam léků, za které platí méně, protože si dohodla nižší cenu s výrobcem. K prosazování své snahy však používá nepravdivé, klamavé a hrubě zavádějící informace a metody. Další účinnou látkou plánovanou k zařazení do pozitivního listu je simvastatin, který je používán ke snížení hladiny "škodlivého" cholesterolu. Podle vyjádření náměstka ředitele VZP Petra Hoňka se pojišťovně podařilo zajistit originální přípravek obsahující simvastatin bez doplatku pro pacienty, zatímco na ostatní přípravky z této skupiny je doplatek v řádu desetikorun. Česká lékárnická komora se důrazně ohrazuje proti tomuto nepravdivému tvrzení, jehož cílem je podle všeho přesvědčit pacienty a zdravotníky, aby změnili dosud nastavenou a plně funkční terapii. Ve skutečnosti je v této skupině tzv. statinů velká část přípravků, spíše však naprostá většina, dostupná pro pacienty bez jakéhokoli doplatku. Navíc jsou používány stále častěji jiné, modernější a bezpečnější statiny, které jsou ze zdravotního pojištění také, zpravidla plně, hrazeny. Doporučujeme tedy pacientům, aby se před návštěvou předepisujícího lékaře informovali v lékárnách na aktuální doplatek na své přípravky na snížení hladiny cholesterolu.
Jak jsme upozorňovali veřejnost již dříve, je u přípravků z pozitivního listu pojišťovnou zdůrazňována jejich dostupnost bez doplatku. V pacientech to vyvolává mylný dojem, že jsou jiné léky pouze s doplatkem. Opak je však pravdou. I přes naše upozornění však vedení VZP i nadále klame veřejnost nepravdivými informacemi. Pacienti přitom ve skutečnosti nemají nejen zdravotní, ale ani ekonomické důvody k přechodu na léky z pozitivního listu.
Česká lékárnická komora proto opakovaně vyzývá vedení VZP, aby pro příště své pozitivní listy prezentovala pravdivě a bez klamání laické i odborné veřejnosti. K prosazení jakéhokoli záměru by neměla zveřejňovat nepravdivé informace.



PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:        +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Michal Hojný, člen představenstva ČLnK         +420 606 649 180,  hojny@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK:         +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz



Tisková zpráva


Sdílet článek:

Související články

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.

  • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Dnes se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR kulatý stůl na téma zásilkového výdeje léků na předpis. Česká lékárnická komora vítá snahu ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, pacientských organizací a dalších věnovat pozornost důkladné přípravě legislativního návrhu. Je především v zájmu pacientů, aby se zásilkový výdej nezavedl ve zjednodušené podobě, jež by vyhovovala pouze těm, kteří v lécích vidí jen další položku rozšiřující sortiment internetových obchodů. Česká lékárnická komora upozornila poslance a zástupce Národní asociace pacientských organizací na rizika zásilkového výdeje na předpis. Zároveň je seznámila s pravidly a opatřeními, která musí být přijata před jeho případným zavedením. Na prvním místě jako vždy zůstává zachování bezpečné a kvalitní lékárenská péče, která dosud chrání zdraví a život pacientů.