
Všeobecná zdravotní pojišťovna začala v poslední době šetřit peníze vytvořením tzv. pozitivního listu. Jde o seznam léků, za které platí méně, protože si dohodla nižší cenu s výrobcem. K prosazování své snahy však používá nepravdivé, klamavé a hrubě zavádějící informace a metody. Další účinnou látkou plánovanou k zařazení do pozitivního listu je simvastatin, který je používán ke snížení hladiny "škodlivého" cholesterolu. Podle vyjádření náměstka ředitele VZP Petra Hoňka se pojišťovně podařilo zajistit originální přípravek obsahující simvastatin bez doplatku pro pacienty, zatímco na ostatní přípravky z této skupiny je doplatek v řádu desetikorun. Česká lékárnická komora se důrazně ohrazuje proti tomuto nepravdivému tvrzení, jehož cílem je podle všeho přesvědčit pacienty a zdravotníky, aby změnili dosud nastavenou a plně funkční terapii. Ve skutečnosti je v této skupině tzv. statinů velká část přípravků, spíše však naprostá většina, dostupná pro pacienty bez jakéhokoli doplatku. Navíc jsou používány stále častěji jiné, modernější a bezpečnější statiny, které jsou ze zdravotního pojištění také, zpravidla plně, hrazeny. Doporučujeme tedy pacientům, aby se před návštěvou předepisujícího lékaře informovali v lékárnách na aktuální doplatek na své přípravky na snížení hladiny cholesterolu.
Jak jsme upozorňovali veřejnost již dříve, je u přípravků z pozitivního listu pojišťovnou zdůrazňována jejich dostupnost bez doplatku. V pacientech to vyvolává mylný dojem, že jsou jiné léky pouze s doplatkem. Opak je však pravdou. I přes naše upozornění však vedení VZP i nadále klame veřejnost nepravdivými informacemi. Pacienti přitom ve skutečnosti nemají nejen zdravotní, ale ani ekonomické důvody k přechodu na léky z pozitivního listu.
Česká lékárnická komora proto opakovaně vyzývá vedení VZP, aby pro příště své pozitivní listy prezentovala pravdivě a bez klamání laické i odborné veřejnosti. K prosazení jakéhokoli záměru by neměla zveřejňovat nepravdivé informace.
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK: +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Michal Hojný, člen představenstva ČLnK +420 606 649 180, hojny@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK: +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz
Tisková zpráva
Související články
Samoléčba jako téma letošního Dne lékáren. 47 procent pacientů má obavy z nedostatečného účinku samoléčby.
Ve čtvrtek 19. června se v lékárnách po celé České republice uskuteční tradiční Den lékáren, letos s podtitulem Samoléčba začíná v lékárně. Česká lékárnická komora (ČLnK) v rámci kampaně upozorňuje na bezpečnou a správnou samoléčbu jako běžnou součást péče o zdraví a připomíná nezastupitelnou roli farmaceutů coby odborníků, kteří pacienty samoléčbou bezpečně provedou. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 16. do 20. června v téměř 1 400 lékárnách po celé České republice.
Spolupráce lékařů a farmaceutů je klíčová pro bezpečnou léčbu pacientů, ukázal projekt Sledování lékových chyb
Projekt Sledování lékových chyb, který Česká lékárnická komora (ČLnK) spustila v polovině dubna 2025, mapuje chyby v předepisování léčiv odhalené při výdeji léčivých přípravků v lékárnách. Výsledky potvrzují zásadní roli spolupráce lékařů a farmaceutů v zajištění bezpečné léčby pacientů. Během dvou týdnů projekt odhalil více než 12 tisíc pochybení. Ačkoliv velkou část z nich představovaly chyby administrativního rázu, byly zaznamenány i závažné omyly v preskripci léků. Ty by – v případě, že by je farmaceut v lékárně nezachytil – mohly v řadě případů vést i k poškození zdraví. Potvrdila se tak nezastupitelná role farmaceutů ve zdravotnickém systému.
Lékárníci jako strážci bezpečné léčby. Díky svému vzdělání a s pomocí lékového záznamu odhalují chyby v předepisování léků
Farmaceuti mají již pět let možnost nahlížet do lékového záznamu pacientů, což výrazně přispívá k zajištění bezpečné farmakoterapie a efektivní léčby. I díky náhledu do lékového záznamu pomáhají denně odhalit rizika spojená s užíváním léků – ať už jde o nevhodné kombinace, duplicity v preskripci nebo překročení stanovených dávek. Jen za první čtvrtletí této možnosti využili téměř 4,8 milionkrát. Od ledna do března letošního roku vydali farmaceuti pacientům téměř 22 milionů elektronických receptů.